Урок 99 (читання). Тема. Звук [б]. Позначення його буквами Б, б («бе»). Урок-гра, уроки навчання грамоти 1 клас, уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період
Мета: ознайомити учнів зі звуком [б], буквами Б, б («бе»); вчити правильно артикулювати звук, виділяти його у словах, розрізняти від схожих за артикуляцією звуків [м] і [п]; удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, навичку свідомого, правильного та виразного читання; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, зв’язне мовлення, периферичний зір; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність, бажання допомагати, любов і повагу до старших членів родини, потребу перейматися їхніми клопотами.
Обладнання: аудіозапис зі звуком барабана, вітру, моря; іграшки — барабанчики, лялька-собака Бім (що одягається на руку), іграшка-білочка, горішки; числова таблиця Шульте; чарівне відерце з малюнками риби, лебедя, кульбаби, бурундучка, бабки, верби, барвінку, плакат з великою і малою літерами Б, б; таблиці «будиночки-складаночки».
ХІД УРОКУ 99 (читання). Тема. Звук [б]. Позначення його буквами Б, б («бе»). Урок-гра, уроки навчання грамоти 1 клас, уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період
I. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності
Звучить звук барабана.
До нас завітав собака Бім,
Барабан тримає він.
Раз — удар — б’є лапкою,
Стали всі ми грядкою.
Один за одним повставали,
Й увагу з собою взяли.
Два — дівчатка тихо сіли.
Й три — хлопців запросили.
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаймо,
І урок розпочинаймо.
— Собачка Бім у нас сьогодні буде почесним гостем. Він буде спостерігати за вашою роботою. Найактивнішим, найпрацьовиті-шим учням він даруватиме свої подарунки (іграшки-барабанчики).
— Доброго ранку, любі діти! Я песик — Бім! Я загубився і тепер не можу потрапити до себе додому. Я знаю, що мій хазяїн Борис також навчається у 1 класі. Він буде вам дуже вдячний, якщо ви допоможете нам знайти одне одного.
— Діти, допоможемо Біму знайти його хазяїна? (Так!) Ой, подивіться, до нас на урок ще хтось завітав! Це білочка з лісовим горішком.
Голос білочки. Добрий день вам, діти! Мої горішки непрості. Вони допоможуть вам знайти хазяїна Біма. Треба лише виконати завдання, що міститься в кожному з них.
II. Мовна розминка
1. Числова таблиця Шульте
— Перший горішок дарує гру на уважність! (Учитель «відкриває» горішок і читає: «Стукаючи олівцем, знайдіть усі числа від 1 до 10».) Лише уважні дітки зможуть стати справжніми дослідниками й розвідниками на нашому уроці.
5 | 8 | 1 | 4 | 7 |
3 | 6 | 9 | 10 | 2 |
2. Промовляння складів на одному диханні під рахунок 1-2-3-4-5
— З першим завданням усі вправно впорались. У завданні другого горішка ховається тема нашого уроку. Промовимо такі склади на одному диханні:
мі-ме-ма-мо-му; пi-пe-пa-пo-пy; бі-бе-ба-бо-бу.
— Які приголосні звуки ми щойно вимовили? ([м], [п], [б])
— Як вони утворюються? (Зімкненням губ її раптовим видихом повітря)
— Чим вони відрізняються? (Звуки [п] і [б] відрізняються між собою за дзвінкістю: [п] — глухий, голосові зв’язки не змикаються, [б] — дзвінкий, голосові зв’язки змикаються; від звука [м] приголосні [п], [б] відрізняються тим, що при їх вимові видих відбувається через ротову порожнину, в той час як при вимові звука [м] видих відбувається через ніс.)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Отже, сьогодні на уроці ми вивчатимемо звук [б] та літеру, якою його позначають на письмі. Навчимося правильно читати склади, слова, речення і навіть тексти з цією літерою. І своїми знаннями допоможемо нашому другові Біму знайти його хазяїна.
IV. Підготовка до ознайомлення з новою буквою. Робота над звуком [б]
1. Повторення вивчених скоромовок
— Ми повинні чітко розрізняти звук [б] від його друзів — звуків [м], [п]. А для цього згадаймо скоромовки зі звуками [м] і [п].
Учні розповідають скоромовки.
• Ти, малий, скажи малому
Хай малий малому скаже,
Хай малий теля прив’яже.
• Кричав Архип,
Архип охрип,
Не треба Архипу
Кричати до хрипу.
• Лежить п’ять п’ятаків.
На кожному п’ятаку
Ще по п’ятаку.
• Пильно поле пильнували,
На перепелів полювали.
2. Орфоепічні вправи
— Завдання другого горішка ми виконали. Поглянемо, що нам приготував третій горішок. (Учитель «відкриває» горішок і читає.)
— А в цьому горішкові ховається справжня народна творчість — чистомовки і скоромовки з буквою, царицею нашого уроку.
1) Чистомовка.
— Вчимося чітко й виразно вимовляти звук [б].
Учитель: | Учні: |
У лісі гриби — Грали на трубі — Виросла верба — Дятел дуб довбе — | би-би-би. бі-бі-бі. ба-ба-ба. бе-бе-бе. |
2) Конкурс на кращого скоромовця.
— А зараз будемо промовляти скоромовки повільно, а потім усе швидше; тихо, потім голосніше. (Учні називають слова зі звуком [б], який добре чути у скоромовках.) Ось послухайте, які веселі скоромовки нам дарує білочка.
Бабин біб розцвів у дощ — буде бабі біб у борщ.
Бобер на березі з бобренятами бублики пік.
Бив баран у барабан,
А бобер — у бубон.
Натомилися обидва
Більше бить не будуть.
— У яких словах звук [б] зустрічався двічі? (Баба, біб, бобер, бобренята, бублики, бубон)
3. Звуковий аналіз слів зі звуком [6]
— Зробимо звуковий аналіз слів біб, бублики, бобренята.
До дошки виходять троє учнів, які роблять звуковий аналіз запропонованих слів. Решта учнів у цей час відгадують загадки.
4. Відгадування загадок
— Подивимось, що заховано у четвертому горішкові. Чарівне відерце із загадками! Відгадуємо загадку й витягуємо відгадку.
• У лусці мої боки —
Вони холодні та слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу. (Риба)
• Ця птаха тендітна та сильна,
Пливе вона в річці повільно.
Шия довга, наче спиця,
А постава, як в цариці. (Лебідь)
• Лист зелений не пропав,
А під снігом задрімав,
Щоб у синю сукню
Одягнуть весняну днину. (Барвінок)
• Квітень жовту фарбу взяв,
І мене розмалював,
Із-під пензлика розквітли,
наче сонце, диво-квіти. (Кульбаба)
• Проливала дрібні сльози
Молода дівиця.
Полоскала довгі коси
У чистій водиці. (Верба)
• Він живе у норах, друже,
хоч на білку схожий дуже:
в смужку спинка і бочок.
Звуть його… (бурундучок).
• Вертоліт такий маленький
сів на квітку золотеньку.
Усміхнулася кульбабка:
— Завітала в гості… (бабка).
V. Ознайомлення з буквами Б, б («бе»)
1. Аналіз будови, порівняння великої і малої літер Б, б («бе»), запам’ятовування назви літери та її місця в касі букв
• М’який знак собі з дощок
Змайстрував зручний дашок.
Можу йти тепер далеко
Не страшні дощі і спека! —
Подивився знак в люстерко —
І в очах йому померкло:
Він впізнать не міг себе,
Схожий був на букву «бе».
• Подивись, прошу тебе:
Ключ в траві, як буква «бе»!
Тут веселик проходив,
Ключ від азбуки згубив.
— Заплющте очі й уявіть, на що ще схожа буква «бе»? (Буква Б («бе») схожа на букву Г («ге») з животиком, на літеру Е, яку треба ще домалювати, на цифру 5, на перевернуту цифру 9, на праску, на половинку яблучка і т.ін.)
— Крім того, ця літера є ключиком-підказкою, який допоможе нам знайти хазяїна Біма. І для цього нам потрібно вміти ним користуватись.
2. Утворення та читання складів з буквами Б, б («бе»)
— А ви знаєте, що замки можуть говорити? Ні? А давайте спробуймо за допомогою магічного ключика «бе» почути слова замків!
(Ба, Бо, Бу, Би, Бі, Бе, аб, об, у б, иб, іб, еб; Бро, Бру, Бре, Бри, Бра, Брі, орб, урб, ерб, ирб, арб, ірб; Вбі, Вбе, Вба, Вби, Вбо, Вбу, ібв, ебв, абв, ибв, обв, убв.)
Раптом звучить аудіозапис сильного вітру, вчитель прибирає «будиночки-складаночки».
— Діти, до нашого класу завітав вітер. Він сповіщає про те, що нам час зробити невеличку розминку. Встаньмо, привітаймо його.
Фізкульхвилинка
Сильний вітер до землі (Присідають.)
Гне дерева молоді, (Піднімаються.)
А вони ростуть, міцніють, (Стають навшпиньки,)
Вгору тягнуться, радіють. (Руки тягнуть вгору.)
VI. Робота за Букварем
Фізкультхвилинка
Звучить аудіозапис пісні вітру, моря.
— Хто-хто знову завітав до нашого класу? Так, це знову вітер, він хоче перенести вас до моря й погратися з вами у хвилі.
НА МОРІ
Хвилі бавляться та б’ються, (Роблять хвильові рухи руками перед
Наче неслухи-хлоп’ята. собою, зліва направо і навпаки.)
І стрибають, і сміються: (Стрибають.)
Вітер їм лоскоче п’яти.
Вгору, вниз і знову вгору (Руки вниз — угору, очима слідкують за рухами.)
Підганяє дужий вітер.
Розгойдав він ціле море, (Розводять руки в сторони, усміхаються.)
Як же хвилям не радіти!
VII. Опрацювання тексту
1. Словникова робота
Учитель з дітьми читає слова спершу тихо, по складах, а потім голосніше, цілими словами.
Бабусенько, попросив, подарувала, будь ласка, бабуся.
2. Читання першого й другого абзаців методом додавання (вчитель зачитує початок речення, а діти завершують його)
3. Читання «ланцюжком»
4. Вибіркове читання
5. Гра «Павутинка-плутанинка»
Учитель змінює одне слово в реченні, діти знаходять помилку.
6. Анаграми
аббуся нябуба
— А як ви називаєте своїх бабусь?
7. Побудова асоціативного куща
— Про що ви згадуєте, коли я промовляю слово бабуся?
VIII. Підсумок уроку
— Знов ми чуєм «бам-бам» —
Це наш Бім б’є в барабан.
Він нам вдячний за роботу!
І за щирую турботу!
Бо тепер він точно знає,
Де шукать свого хазяїна!
У бабусі, на печі,
Бо той любить їсти бабусини калачі!
«Гав! Гав! Дякую вам дуже!
Ви тепер мені справжні друзі!»
Щоб урок пройшов немарно,
Ми спитаєм в Біма гарно:
Що сподобалось найбільше,
Що було найцікавіше?
Яку букву вивчили сьогодні?
З яким звуком її сплутать можна?
Що ми встигли за урок?
Чим допомогли ми й що зробили?
По черзі учні «вдягають» Біма на палець, уявляючи себе собачкою, і розповідають свої враження від уроку.
— На згадку кожному з вас Бім дарує маленький барабанчик. Він вам ще знадобиться на уроці музики, коли будемо відбивати ритм. А білочка Пімка дарує ось ці гарні кольорові квадратики папірців. А знаєте для чого? Ми зробимо з них маленькі квіточки. А як ви думаєте, кого ж ми уквітчаємо ними? (Бабусь, матусь, своїх рідних)
Додаток
1. Скоромовка «Барабан»
Барабанчик
Бухав, бухав.
Барабанив я
І слухав.
А бабуся каже:
— Досить!
Бач, Богдан
Побухать просить! —
Дав я брату барабан —
Барабанить хай
Богдан.
2. Прочитайте скоромовку, спираючись на приголосні звуки
БоБР ДоБР До БоБРяТ
3. Розфарбуйте ті предмети, у назві яких зустрічається звук [б].