Урок 89 (читання). Тема. Звуки [з], [з’]. Позначення їх буквами З, з («зе»), уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період
Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою «зе»; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів; закріпити вміння учнів виділяти у словах звук; збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати вміння будувати власне висловлювання; розвивати уяву, навички виразного читання, інтонування окличних речень, увагу, мислення, спостережливість; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.
Обладнання: схеми для читання складів, поданих в аналітико-синтетичній формі; картки з зображенням літер; картки з записом стввпчиків слів для вправи «Пеньок».
ХІД УРОКУ 89 (читання). Тема. Звуки [з], [з’]. Позначення їх буквами З, з («зе»), уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період
I. Організаційний момент
А тепер, сідайте, діти.
Домовляймось — не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко, в лад відповідати,
На уроці не дрімати,
Краще знання здобувати.
II. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів
— Сьогодні на уроці ми повторимо те, що вивчили на попередньому уроці, ознайомимося з новим звуком та буквами, що його позначають, поміркуємо та дізнаємося багато цікавого.
III. Повторення вивченого матеріалу
1. Мовна розминка
Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці.
Ми носили воду в ситі,
Та дерева не политі.
Воду в ситі не носити,
Саду ситом не полити.
2. Веселі читалочки
Да, до, ду, де, ді.
Добре раку у воді.
Ді, де, ду, до, да.
Тепла у ставку вода.
3. Гра «Ланцюжки»
— Склади читайте, слова складайте.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Виділення найчастіше вживаного звука
Бачила Зіна, як зірка упала,
Зразу бажання вона загадала:
«Взимку на землю хай випаде сніг,
Зіна хай буде завзятіша всіх,
Хай її до зоосаду
Залюбки батьки ведуть,
Хай зефіру й мармеладу
Завтра зранку їй дадуть».
Багатозначність слова: «зірка» — небесне тіло; морська тварина; видатний артист.
2. Словникова робота
Завзятіша — енергійна, наполеглива у досягненні чого-небудь.
Зоосад — те ж саме, що й зоопарк.
Залюбки — охоче, із задоволенням.
3. Артикуляція звука. Віднесення його до приголосних
4. Звуковий та звуко-складовий аналіз слів (з твердим та м’яким звуком)
5. Виділення слів зі звуками [з], [з’]
— Якщо почуєте звук [з], робите один оплеск, якщо звук [з’] — два оплески.
Зима морозяна на дворі,
Замети білі на землі.
Зоріють в небі ясні зорі.
Заснули зайчики малі.
Н. Забіла
— Отже, буква з («зе») на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [з] і м’який [з’],
6 Гра «Хто більше?»
Добирання слів зі звуками [з], [з’] у різних позиціях.
V. Ознайомлення з буквою з («зе»)
1. Показ букви «зе» (великої і малої). Аналіз будови, порівняння між собою, з іншими буквами. Визначення місця літери «зе» в касі букв
2. Вірш
Всі звірі знають букву «зе»:
І зубр, і зебра не минають,
І та змія, що в ліс повзе,
І зайчик з нею справу має.
А схожа «зе» на цифру три.
Поглянь: неначе дві сестри!
3. Утворення та читання складів
4 Читання слів. Вправа «Пеньок»
Коза | Зірка | Двір |
Коза | Дірка | Звір |
Коса | Зірка | Двір |
Коза | Зірка | Двір |
Коса | Дірка | Звір |
VI. Робота в зошиті
1. Друкування букви у зошитах
2. Друкування слів зірка, зоосад
Фізкультхвилинка
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити —
Свої сили відновити.
Руки вгору, руки в боки,
І ще декілька підскоків.
Руки вгору, руки вниз —
До навчання знов берись.
VII. Робота за Букварем
Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Раз — підняли руки вгору,
Два — нагнулися додолу.
Руки в боки.
Повернулись, повернулись
І вправо, і вліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Повернись, повернись,
До сусіда посміхнись.
Робота над текстом
1. Словникова робота
Коло (дому) — близько, поруч (з домом).
Замурував (у лід) — покрив льодом.
Ковзанка — місце для катання на ковзанах.
2. Напівголосне читання тексту учнями
3. Вибіркове читання
4. Робота над виразністю
— Знайдіть в тексті окличні речення.
— З якою інтонацією їх треба читати?
5. Робота над фразеологізмами
— Як ви розумієте вислів: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»? (Варіанти відповідей дітей.)
— Як можна сказати по-іншому? (Варіанти відповідей дітей.)
— Коли (у якій ситуації) можна сказати: «Не задирати носа»? (Варіанти відповіді дітей.)
6. Заучування напам’ять скоромовки
Мороз Мороза водив за носа.
VIII. Підсумок уроку
— З якою буквою ви ознайомилися?
— Які звуки вона може позначати на письмі?
— Що означають фрази: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»?
— Що можна сказати про хлопчика Дмитрика з тексту «Весела зима»?