Урок 36 (читання). Тема. Звук [и]. Позначення його буквою и, уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період
Мета: ознайомити з артикуляцією звука [и], позначенням його буквою и; вдосконалювати навички читання складів, слів з буквою и; закріпити вивчені букви; розвивати уміння робити звуко-буквений та звуко-складовий аналіз слів; розвивати вміння слухати, пам’ять; ознайомити дітей з багатозначними словами; виховувати старанність, любов до природи, бажання активно працювати.
Обладнання: набір карток з буквами і словами; предметні малюнки; малюнок букви и; чистомовки; скоромовки; малюнки для гри «Що зайве?».
ХІД УРОКУ 36 (читання). Тема. Звук [и]. Позначення його буквою и, уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період
І. Організаційний момент
Швидко пролунав дзвінок:
Розпочати час урок.
Ми навчаємося старанно,
І попрацюєм залюбки.
Друзі скажуть: «Бездоганно,
Ви усі — розумники!»
II. Актуалізація опорних знань учнів
На дошці прикріплені малюнки огірка, осла, одягу.
— Розгляньте малюнки на дошці. Що на них зображено?
— Доберіть до цих предметів слова-ознаки, які їм підходять: зелений, дитячий, впертий. (Зелений огірок, дитячий одяг, впертий осел)
— Яким звуком починаються ці слова? Якою буквою позначається звук [о]?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо вивчати новий звук. Але який саме, ви дізнаєтесь, коли послухаєте віршик.
И — ця літера цікава!
Зліва дивиться направо.
— Ич! — дивується сама,—
Я у дружбі з усіма, —
Гарно мовлюсь, голос маю,
Але слів не починаю!
IV. Вивчення нового матеріалу
— Діти, до нас завітала гостя — лисичка Лиска. Вона прийшла із проханням — допомогти їй. Лисичка зовсім не знає букву и. Давайте допоможемо їй, навчимо Лиску.
Ознайомлення з буквою и
— Звук [и] позначається на письмі буквою и. Розгляньте друковану букву. Подивіться, де «живе» ця буква в касі.
Ніякі риби, ні тварини, ні птахи
Не починаються у нашій мові з и.
Але в кінці та в середині слова
Потрібна дуже и у нашій мові.
Чистомовка
Із-із-із — барсучок в нору заліз.
Ди-ди-ди — наступили холоди.
Ить-ить-ить — барсучок тут смачно спить
Ни-ни-ни — аж до самої весни.
Скоромовка
Три лисички, три сестрички
Миють лапки, миють личка.
Не виводить тато лис
Їх немитими у ліс.
— Про кого ця скоромовка?
— Зробіть звуко-складовий аналіз слова лисички.
— Назвіть звук, який повторюється. Що це за звук?
Фізкультхвилинка
Робота за Букварем. Ознайомлення з багатозначними словами
V. Узагальнення вивченого матеріалу
— Допитлива Лиска приготувала для вас, діти, завдання. Вона хоче перевірити, чи добре ви вже знаєте букву и.
Гра «Що зайве?»
Учні називають предмет, у назві якого немає звука [и].
(Лисички, заєць, листок. Зайвий малюнок — заєць.)
(Єнот, шишка, нитки. Зайвий малюнок — єнот.)
(Кавун, вишні, лимони. Зайвий малюнок — кавун.)
Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми тії слізки пошукаєм,
У травичці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
Гра «Упіймай букву и»
— А ось і останнє завдання від нашої гості. Лисичка хоче перевірити, чи такі ви кмітливі, як вона. Я зачитаю вам віршик, а ви, коли почуєте слово, в якому є буква и, плескайте в долоні. Приготувалися? Почнемо!
У вишнях кричить синиця:
— И нікуди не годиться!
В словнику нам не знайти
Слова жодного на И!
И образилося дуже,
Із синицею не дружить!
Аж прокинулась синиця:
— Ич, могло ж таке насниться!
VI. Підсумок уроку
— З якою буквою ви сьогодні ознайомилися?
— Який звук вона позначає?
— Що цікавого дізналися на уроці?
— Лисичка дуже дякує вам, що навчили її читати цю літеру. І в знак подяки запрошує вас до себе в гості.