Тема уроку № 1 (читання). РОЗВИТОК АРТИКУЛЯЦІЙНО-ВИМОВНИХ УМІНЬ. СЛОВНИКОВО-ЛОГІЧНІ ВПРАВИ. БЕСІДА «ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ». Уроки навчання грамоти 1 клас, добукварний період

Тема уроку № 1 (читання). РОЗВИТОК АРТИКУЛЯЦІЙНО-ВИМОВНИХ УМІНЬ. СЛОВНИКОВО-ЛОГІЧНІ ВПРАВИ. БЕСІДА «ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ». Уроки навчання грамоти 1 клас, добукварний період

Мета: ознайомити дітей із першою навчальною книгою; вчити слухати і розуміти усне висловлювання, відповідати на запитання, вступати в діалог, обґрунтовувати свою думку; практично ознайомити зі змістом понять: автор, його прізвище, назва книжки, обкладинка, корінець, сторінка; ознайомити з новими словами; учити спостерігати за лексичним значенням слова (омоніми, синоніми); розвивати артикуляційно-вимовні вміння, фонематичний слух, увагу, мислення, збагачувати словниковий запас дітей словами, що є назвами Державних символів України, формувати організаційні, загальномовленнєві вміння і навички; виховувати бажання працювати разом, учитися читати, берегти книгу.

Обладнання: Букварі, заховані у портфелях дітей; казковий будиночок, мапа-шлях до казкового будиночка; картки з відповідями до запитань, прямокутники жовтого і блакитного кольору для роботи в парах; ілюстрації для пояснення значень слів — назв Державних символів України; лист від мешканця казкового будиночка; паспорт Букваря; звукозапис-звернення книжки.

ХІД УРОКУ 1 (читання). Тема. Розвиток артикуляційно-вимовних умінь. Словниково-логічні вправи. Бесіда «Державні символи України», уроки навчання грамоти 1 клас, добукварний період

І. Організаційний момент

1. Вступна бесіда
— Діти, ми починаємо наш перший урок навчання грамоти. Саме слово грамота означає «уміння читати й писати», тож, на вашу думку, чого ми будемо вчитися на таких уроках — уроках навчання грамоти? Пам’ятаймо, що право відповіді має той, хто перший підводить руку і не висловлюється з місця.
— А для чого людині вміти читати й писати?
— Учора ми ознайомилися з основними правилами поведінки на уроці. Давайте пригадаємо їх (коли треба вставати, сідати, коли підводити руку, коли можна говорити, чому не слід перебивати одне одного, як відповідати на запитання вчителя, як ставити запитання тощо).
— Отже, діти, на уроках навчання грамоти ми будемо вдосконалювати своє мовлення, вчитися читати й писати, дізнаємося багато цікавого про рідний народ, рідну мову.

2. Заохочення до роботи
— Сьогодні у нас у класі з’явився ось такий будиночок. Мені дуже хочеться дізнатися, хто в ньому живе. А вам?
То давайте дізнаємось. А що ж треба зробити, перш ніж увійти?
— Треба постукати, подзвонити.
— Поставте кисті рук на парту. Легенько стукаємо середнім пальчиком правої руки. А тепер — двома. Спробуємо всіма, нехай думають, що дощик іде. Ніхто не виходить…

II. Робота над темою уроку

1. Артикуляційно-вимовні, творчі вправи
— Може, гукнути треба? Але будиночок казковий. То що ж — і ми з казки. Спробуємо перетворитися на вовчиків. Я вас навчу, як вимовляти, а ви чітко і виразно повторюйте за мною:
— А-у, а-у-у!
Господареві славу — у-у! (Учні повторюють.)
— Боїться вовчиків, то ми козенятка:
— Ме-ке-ке, ме-ке-ке! —
Шанування ось таке! (Учні повторюють.)
— Нічого не виходить… Може, журавликами прокурличемо:
— Курли-курли-и-и!
Здоровенькі були! (Учні повторюють.)
— Задзижчіть, як джмелі, як комарики!
— Помукайте, як корови.
— Попищіть, як пташенята.
— А спробуємо чарівними краплинками побути?
— Дзінь-дзень, дзінь-дзень!
Добродію, добрий день!

2. Сюрпризний момент
— Чому ж двері не відчиняються? Аж ось дивіться! Лист! (Зачитує)
Любі друзі! З нетерпінням чекаю зустрічі з вами. Але шлях до мене непростий. Зверніть увагу на мапу: якщо ви виконаєте всі завдання на зупинках, ми обов’язково зустрінемося!
— Хто готовий у путь вирушати й усі перешкоди долати?

3. Актуалізація опорних знань. Словникова робота (тлумачення слів, багаторазове повторення)
— Отже, перша зупинка: «Розумники й розумниці». Слід дати відповіді на запитання (у вигляді «мозкового штурму») з місця, не підводячи руку. (Відповіді містяться на картках, тож учні, які вже вміють читати, можуть допомогти відкрити шлях до казкового будиночка всьому класу, прочитавши слово. Ці картки можна розмістити на дошці поряд з мапою.)
— Як називається рідний край, найдорожча і найрідніша земля, на якій ми народилися, де живуть наші батьки, рідні, де поховані наші предки? (Батьківщина, Вітчизна) (Учні хором повторюють відповіді за вчителем’. Ютже, рідний край, земля, на якій ми народилися, де живуть наші батьки, рідні, де поховані наші предки, називається… Батьківщина, або Вітчизна».)
— Країна зі своїм урядом, законами, кордонами та спеціальними органами, які захищають державні інтереси, називається… (держава).
— Незалежна держава Європи, в якій ми живемо — … (Україна). (Можнапопросити учнів дати індивідуальні відповіді: «Скажи, будь ласка, Петрику, як називається незалежна держава Європи, в якій ми живемо?)
— Предмет, знак, який характеризує державу, відображає її побут, традиції, господарювання, історичне минуле, прагнення народу — … (символ).
Можна повторити визначення хором, рядами, індивідуально.
— Молодці, першу перешкоду здолали і довели, що всі ви — справжні розумники й розумниці. Діти, мабуть, ви помітили, що тим, хто вміє читати, завдання було виконати легше. Ось так кожен з вас, навчившись читати, зможе розв’язувати складні життєві завдання. Бо в народі кажуть: «Книга — твій найкращий друг. Книга вчить, як на світі жить. Хто багато читає, той багато знає!»

Фізкультхвилинка

— А тепер відпочинемо. Підведіться, послухайте вірш і повторіть рухи за мною:

Україна, (Розводять руки в сторони.)
Рідний край, (Піднімають руки догори.)
Поле, річка, (Повороти тулуба з розведеними
в сторони руками.)
Синій гай. (Присідають, руки на пояс.)
Любо стежкою іти (Ходьба на місці.)
Тут живемо я і ти! (Беруть одне одного за руки.)

4. Лексична робота. Зупинка «Символічна»
1) Вступна бесіда.
— Наступна зупинка — «Символічна». Ми вже з’ясували, що символ — це предмет, який характеризує державу, відображає її побут, традиції, господарювання, історичне минуле, прагнення народу. Які ж Державні символи України ви знаєте?
2) Робота в парах.
— Зверніть увагу на прямокутнички на ваших партах. Якого вони кольору? Візьміть собі по прямокутнику, покажіть, у кого жовтий, у кого — синій? Покладіть посередині парти знизу жовтий прямокутник, а над ним зверху — синій прямокутник. Тепер у кожного на парті є зразок нашого Державного символу — прапора України.
— Якого він кольору? (Синьо-жовтий) (Повторюють хором, рядами, індивідуально.)
— Як ви гадаєте, що означає жовтий колір?
— Так, це колір пшениці, зерна, хліба, теплого сонця.
— А синій що означає?
— Так, правильно. Це колір нашого мирного неба, моря, води, без якої б не достигла пшениця. Ось такий наш Державний Прапор.
— Де ви бачили такі прапори в нашому місті?
— На будинках державних установ під час свят або державного трауру.
3) Фронтальна робота.
Учитель показує Герб і запитує, чи знають учні, що це таке.
— Так, це Герб — один із головних символів нашої держави, України. А що вам нагадує цей знак?
— Подивіться на цю картинку. (Показує картинку: матір, батько і посередині дитина.)
— Мені ці три зубці нагадують ось цю картинку: мати, дитина і батько. Вони символізують Силу, Любов і Мудрість. Герб України — золотий тризуб на блакитному тлі.
— Де ви бачили такий Герб?
— Число «три» завжди вважалося казковим, чарівним. У народних казках йдеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три дороги, що лягають перед казковими героями. Отже, у тризубі відображено триєдність життя. Це батько — мати — дитя. Вони символізують собою Силу — Мудрість — Любов.
Нехай перший ряд буде «силою», другий «мудрістю», третій — «любов’ю». Повторимо рядами, що ж означає наш герб — тризуб? (Учні рядами повторюють: Сила — Мудрість — Любов. Потім промовляють три слова всім класом голосно, тихо, урочисто, пошепки.)
4) Бесіда з опорою на життєвий досвід учнів.
— Діти, а чи звернули ви увагу вчора на святковій лінійці на урочисту пісню, яку всі слухали мовчки, зосереджено, з особливою повагою?
Як називають хвалебні пісні, в яких щось прославляється? У почутій вами пісні прославляють Україну. Це Гімн на слова П. Чубинського, а музику написав М. Вербицький.
Музику до Державного Гімну України можна почути о 6 годині ранку та о 24 годині вночі щодня по українському радіо. Гімном починають день і закінчують. Гімн співають на урочистих зборах. Коли звучить Державний Гімн, потрібно підвестися, слухають його завжди стоячи.

5. Музична пауза
— Ось і ми зараз прослухаємо музику до Гімну, який має назву «Ще не вмерла України…». (Звучить музика. Учні підводяться, слухають, потім сідають.)

6. Висновок
— Які ж державні символи ми знаємо? Послухайте запитання, для відповіді піднімайте руку:
Як називається урочиста пісня, що є символом державної єдності? (Гімн)
Як називається полотнище одного або кількох кольорів, яке є символом держави? (Прапор)
Які кольори є на Державному Прапорі України? (Синій і жовтий)
Як називається символічний знак держави, зображуваний на прапорах, печатках, монетах тощо? (Герб) Що являє собою Герб України? (Тризуб)
— Отже, ми можемо прямувати далі!

III. Словниково-логічні вправи

1. Зупинка «Загадкова скарбничка»

Гра «Знайди зайве слово»
— Приготуйте руки для оплесків. Я промовлятиму слова двічі. Перший раз ви уважно слухаєте, вибираєте зайве слово. Коли я казатиму слова вдруге, ви дружно плескаєте після зайвого слова. Готові? Почали! Обґрунтуйте свій вибір.

ТризубВітчизнаписьменникобкладинка
прапорБатьківщинаперукаркорінець
гербУкраїнапоетквітка
гімнАфрикаавторсторінка

 

Орієнтовні відповіді дітей
1-й стовпчик. Зайве слово тризуб, оскільки інші слова називають загальні символи будь-якої держави.

2-й стовпчик. Зайве слово Африка, оскільки перші три об’єднані значенням «рідний край».
Учитель додає:
— Так, слова Вітчизна, Батьківщина, Україна, рідний край — близькі за значенням.

3-й стовпчик. Зайве слово перукар, оскільки інші слова стосуються людей, які пишуть книжки.

4-й стовпчик. Зайве слово квітка, оскільки інші слова називають те, з чого утворена книжка.
Коментар учителя. Останнє завдання було найважчим, тому що, виявляється, корінець є не тільки в рослини, а й у книжки також. Отже, в українській мові є слова, які мають декілька значень.

2. Загадка

• Хоч не брилик, а з полями,
Хоч не квітка — з корінцями,
Є у неї своя мова,
З кожним розмовлять готова.
Що це? (Книга)

IV. Презентація книги
— Ось і складні завдання виконали. Тихіше! Я чую, як скриплять двері (звукозапис). Дивіться, вони відчиняються!

1. Звернення книжки до дітей
Здрастуйте, діти! От я і з вами! Дякую, що так старанно й наполегливо йшли на зустріч зі мною. Так багато завдань виконали! Я — ваш перший підручник. Я проведу вас своїми сторінками до країни краси рідного слова. Допоможу навчитися читати. На моїх сторінках ви знайдете казки, вірші, загадки, скоромовки, лічилки, прислів’я та приказки.
Книжку створювало багато людей. Не беріть мене брудними руками. Гортайте сторінки обережно, не згинайте їх! Не малюйте і нічого не пишіть на сторінках і обкладинці — це мене зіпсує.
Зробіть для мене закладку і не вставляйте між сторінками ручку або олівець — мені буде боляче.
Не кидайте мене будь-де, а зберігайте в одному місці.
Бережіть мене, адже я для вас — найкращий шкільний друг!
— Посміхніться нашому гостеві, привітайте його і запросіть на гостину до нашої оселі, у це приміщення, в нашу другу домівку… А це що?
— Паспорт.

2. Відомості про Буквар
— А що таке паспорт?
— Це особистий документ.
— Подивимось, що у ньому. (Учитель розповідає про рік, місце видання Букваря та його авторів.)

3. Робота з Букварем
— А зараз — сюрприз. Зазирніть до своїх портфеликів і подивіться, чи немає там чогось новенького? (Батьки або студенти-прак-тиканти, поки учні на перерві, ховають Букварі в дитячі портфелі.)
Учні виймають Букварі. Розглядають книжку. Показують назву, обгортку, корінець, обережно гортають сторінки.

V. Заключна частина

Підсумок уроку
— Хто ж виявився мешканцем казкового будиночка? Він вам подобається?
— Що є спільного і в книжки, і в рослини? (Корінець)
— Що просив виготовити для себе на завтра Буквар? (Закладку) (Показати, як вона має виглядати.)
— Яка держава створила для вас цей підручник?
— Якими ще словами можна назвати Україну? (Батьківщина, Вітчизна, рідний край)
— Чому наш Державний Прапор жовто-блакитного кольору?
— Що означає Герб-тризуб?
— Яку назву має наш Гімн?
— Діти, любіть свою Батьківщину, свою рідну неньку. Вона вас зростила. Шануйте наші державні символи, бо вони є ознакою нашої держави, нашої незалежності.

Урок 1 (читання). Тема. Розвиток артикуляційно-вимовних умінь. Словниково-логічні вправи. Бесіда «Державні символи України», уроки навчання грамоти 1 клас, добукварний період

Повернутися на сторінку Уроки навчання грамоти 1 клас

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *