Заняття 4 Тема. Віночок — оберіг дівочий. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Дитина і навколишній світ. Середня група (ДНЗ)

Заняття 4 Тема. Віночок — оберіг дівочий. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Дитина і навколишній світ. Середня група (ДНЗ)

Програмовий зміст: поглиблювати й закріплювати знання дошкільнят про українське національне вбрання, про дівочий віночок як оберіг, про значення квітів та стрічок у ньому; розвивати слухову увагу, зв’язне мовлення, пам’ять; виховувати любов до України, інтерес до національних звичаїв.

Хід заняття 4 Тема. Віночок — оберіг дівочий. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Дитина і навколишній світ. Середня група (ДНЗ)

Вихователь. Діти, як святково ви сьогодні вбрані. На вас незвичайне вбрання. У що ж ви одягнені? Так, правильно, це українське національне вбрання. В якій країні ми з вами живемо? То хто ми з вами? А хто назве український національний одяг? Погляньте, як гарно прикрашена наша група. У нас на стіні — український віночок, бо він є частиною українського національного вбрання. Сьогодні ми будемо плести віночок із квіточок для наших дівчаток. Ось я бачу одні серединки від квіточок, а квіточок немає. То може ми складемо квіточки?

Дидактична гра «склади квітку для віночка»
На килимку перед дітьми розкладені «серединки» квіточок: ромашки, барвінку, чорнобривця.

Вихователь розсипає різнокольорові пелюстки і пропонує дітям розкласти їх відповідно до кольору серединки певної квітки. Діти називають складені квіти.

Сідайте у рядочок, сплетемо віночок:
Квіточка до квіточки, як і ми ось діточки.

Вихователь. Здавна в Україні всі дівчатка носили віночки. Вінок — це своєрідний оберіг, «знахар» душі, в ньому є така сила, що біль знімає і береже волосся. Найпочесніше місце у віночку належало деревію. Ось ці дрібненькі біленькі квіточки здалеку нагадують одну велику квітку. Коли квіти відцвітають вітер, розносить насіння далеко-далеко. Та хоч би де проросла ця рослина, вона завжди цвіте. Тому вплітали її в віночок як символ нескореності. А може, хтось знає, які ще квіти тут є? Так, правильно, це барвінок.

Хрещатий барвінок,
Зелена земля,
Ця квітка блакитна —
Символ життя.

Ось ці жовтенькі квіточки — це безсмертник. Він дарує здоров’я роду людському, і ранки він загоює.

Безсмертник дає здоров’я людям,
І з нього відвари роблять,
Щоб діток напувать,
Ці квіти скрізь пізнаєш —
Вони ростуть повсюди
І нам допомагають
Всіх хворих лікувать.

Повторіть, як називається ця квітка?

А це коричневі із жовтогарячим відтінком квіти чорнобривців. Чорнобривці допомагали позбутися болю голови.

Коло хати в бабусі ростуть
Духмяні гарні малі чорнобривці.
По-своєму квіточки гарно цвітуть
І радують цвітом навкруг.

А це — тендітна синьоока незабудка: допомагає розвивати зір.

Ту дівчину синьооку
Завжди стрінеш край потоку.
В неї ніжки вмиті в росах,
В неї небо сяє в косах.

Ось остання — п’ята — квіточка, яку я вплітаю у віночок. А тепер давайте згадаємо прислів’я про віночок:

• Гарний віночок — краса дівчини;

• Віночок на голові для здоров’я;

• У віночку калина — гарна дівчина;

• Який віночок — такий голосочок.

Сідайте, дітки, трішки відпочиньте. Ось у наш віночок вплетені квіти, а чого ще не вистачає? Так, правильно, стрічок. Кожна стрічка на віночку, як і квітка, має своє значення.

Коричнева стрічка — символ матері-Землі (вплітається в центрі); зелена — символ молодості; жовта — це промінь сонця; блакитна — символ неба; жовтогаряча — символ життя; рожева — символ чистоти і добра; червона — символ пам’яті.

Стрічки ув’язували так, щоб вони були довші за косу. Вважалося, що вони оберігають її від злого ока.

Підсумок

Вихователь. Одягніть, дівчатка, віночки, які зробили для вас матусі. Вони будуть вашим оберегом.

Заняття 4 Тема. Віночок — оберіг дівочий. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Дитина і навколишній світ. Середня група  (ДНЗ)

Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі