Заняття 13 Тема. Наш Дім. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Розвиток мовлення. Середня група
Програмовий зміст
• зв’язне мовлення: продовжувати вчити дітей складати розповідь за кількома об’єктами, використовуючи власний досвід;
• граматика: формувати уміння правильно вживати й утворювати назви приміщень за їх призначенням;
• звукова культура: удосконалювати вимову всіх засвоєних звуків; виховувати інтерес до навчальної діяльності.
Словник: збагачувати мовлення дітей словами-назвами житла тварин; учити відповідати на запитання повним реченням.
Матеріал: іграшка-равлик, картинки із зображенням різноманітного житла, картинки із зображенням села і міста, макет будинку, прислів’я.
Хід заняття 13 Тема. Наш Дім. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Розвиток мовлення. Середня група
В групу до дітей завітав равлик. Хто це, хто до нас повзе?
І на спині щось везе.
Чи то терем, чи то хатка?
Ось така наша загадка. (Равлик.)
Вихователь.
Погляньте, які гарні малюнки приніс нам равлик. (Зображення будинку, хатинки равлика, гніздечка, собачої будки.)
— Що спільного в цих малюнках
Діти. Це житло.
Вихователь. А чи ви маєте своє житло? Чи схоже воно на будинок равлика?
Вихователь. Давайте спробуємо розповісти нашому гостеві, де ми з вами мешкаємо, які у нас будинки і квартири. Але спочатку скажемо: ми живемо у місті чи у селі? Доведіть. (Міркування дітей.)
Вихователь. Тепер ми спробуємо зазирнути у кожну вашу оселю. Ви розкажете, який у вас будинок, скільки в ньому кімнат і які вони. Яка кімната для чого призначена, а ми — уявимо.
Але спочатку дайте відповіді на запитання.
Запитання до дітей
— Як називається кімната, де знімають одяг, взуття, в якому ми ходимо на вулиці?
— В якій кімнаті ми готуємо їжу?
— Де ми умиваємося, приймаємо душ, ванну?
— Як назвати кімнату, де ми відпочиваємо вночі?
Вихователь дає зразок розповіді і пропонує дітям використати макет кімнати під час складання своєї розповіді.
Розповідь вихователя.
— Мій будинок багатоповерховий. Я ліфтом піднімаюсь до своєї квартири і відчиняю двері. Це передпокій. Ми тут знімаємо свій одяг і взуття, в якому ходимо надворі. Далі — вітальня, кімната в якій ми увечері збираємося всією сім’єю: розмовляємо, дивимося телевізор. Ось спальня. У ній ми відпочиваємо. У світлій великій кухні ми готуємо та вживаємо їжу.
У нашій квартирі є ванна і туалетна кімната. Усі кімнати світлі, чисті. Я дуже люблю свій будинок і свою затишну квартиру.
(Діти використовують макети будинку і кімнат. Складають свої оповідання.)
Фізкультхвилинка
Для матрьошки Лялі,
Дім ми будували. (імітують рухи будівельників)
Ось такий високий, (піднімаються навшпиньки)
Ось такий широкий. (Розводять руки в різні боки.)
В дім зайшла матрьошка (крокують)
І взяла гармошку.
У танку кружляє, (Імітують гру на гармошці.)
Діток всіх вітає. (Кружляння на місці.)
Дидактична гра «Що тут не так?»
Вихователь читає речення із навмисне допущеними помилками, а діти повинні виправити їх.
У кухні я вмиваюся.
В туалеті граюся.
В передпокої обідаю.
У вітальні сплю.
У ванній дивлюся телевізор.
У спальні приймаю гостей. (Діти виправляють помилки.)
Вихователь. Равликові сподобалося, як ви працювали. І він хоче, щоб ви йому допомогли розмістити його друзів у будиночки. (На столах картки з зображенням тварин, птахів та їхнього житла.) Діти «розселяють» їх, супроводжуючи свої дії поясненням.
Будинок ластівки — гніздо;
— ведмедя — барліг;
— собаки — будка;
— корови — корівник;
— вовка — лігво;
— білки — дупло тощо.
Підсумок
Вихователь. Чому в народі кажуть: «Хата про хазяїв каже», «Скрізь добре, а вдома краще»? (Варіанти відповідей дітей.)
Заняття 13 Тема. Наш Дім. Заняття в дошкільному навчальному закладі. Розвиток мовлення. Середня група
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі