Урок № 103. Тема. Іван Якович Франко — великий український поет. Пригадування казок «Ріпка», «Фарбований Лис». Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 103. Тема. Іван Якович Франко — великий український поет. Пригадування казок «Ріпка», «Фарбований Лис». Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Іван Якович Франко — великий український поет. Пригадування казок «Ріпка», «Фарбований Лис». Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: ознайомити з творчістю Івана Франка та його варіантом казки «Ріпка»; удосконалювати навичку читання тексту в особах, інтонування питальних та окличних речень; виховувати інтерес до читання.

Обладнання: портрет І. Я. Франка, виставка книжок поета, виданих для дітей; ілюстрації до казки «Ріпка».

Хід уроку № 103. Тема. Іван Якович Франко — великий український поет. Пригадування казок «Ріпка», «Фарбований Лис». Конспекти уроків читання, 1 клас

І. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Бесіда про життя і творчість Т. Шевченка.
— Творчість якого поета ми вивчали на попередніх двох уроках? (Т. Г. Шевченка.)
— Які вірші поета ми вивчали?
— Які рядки віршів ви запам’ятали?
— Пригадайте рядки вірша про рідну мову.

2. Читання учнями вірша Кобзаря.
— Прочитайте уривок вірша Тараса Шевченка, надрукований на дошці.
— Яку картину намалював поет словами?
— Які дві картини можна уявити під час читання цього вірша?
— Які ілюстрації ви б намалювали до прочитаного?

Учні заучують напам’ять і декламують хором перший чотиривірш.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ.
Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з одним видатним українським письменником, який писав не тільки для дорослих, а й для дітей, зокрема записував казки.


III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Розповідь про Івана Франка.

Учитель вивішує на дошці портрет І. Франка і називає дітям його повне ім’я.

…Світає,
край неба палає,
соловейко в темнім гаї
сонце зустрічає.
Тихесенько вітер віє,
степи, лани мріють,
між ярами над ставами
верби зеленіють…

— Як ви вважаєте, чому саме на цьому уроці ми говоримо про письменника? Чим цікаве для нас його прізвище? (Прізвище починається літерою Ф.)
— Іван Якович Франко — видатний український письменник, який написав багато цікавих і серйозних творів для дорослих. У цих творах відчувається, що автор дуже любив Україну, українську мову. Також Іван Якович Франко дуже любив дітей і написав для них багато повістей і оповідань, казок, легенд, віршів.
— Чи доводилося вам чути казку про хитрого Лиса Микиту? А про кицю, яка плакала на кухні?
— І вже точно ви чули, і не раз, казку «Ріпка», яку яскраво й поетично переказав для вас Іван Франко.

2. Читання статті про Івана Франка (с. 144 букваря).
— Розгорніть буквар. Роздивіться портрет Івана Яковича Франка.
— Хто намальований біля портрета? Що тримають люди? (Трембіти.) Де вони перебувають? (У Карпатах.)

Учні читають текст по частинах, уточнюють, про що розповідається в кожній із них. Учитель пропонує переглянути виставку книжок, написаних І. Франком.

3. Фізкультхвилинка.

4. Ознайомлення з казкою «Фарбований Лис».

Учитель бере з виставки книжок ту, у якій надрукована казка «Фарбований Лис», показує учням ілюстрації до тексту, стисло розповідає зміст.

— Чи знаєте ви, про що йдеться у казці «Фарбований Лис»? Чому цей Лис пофарбувався?
— Подивіться на ілюстрацію в книжці. Біля чого намальовано Лиса? Якого кольору його морда і хвіст?
— Хто, крім Лиса, зображений на малюнку? (Мисливці і птах.) Яку участь вони беруть у пригодах Лиса?

Учитель заохочує дітей прочитати казку вдома у вільний час.

5. Опрацювання народної казки «Ріпка».

Учитель вивішує на дошці ілюстрації до казки «Ріпка».

— Казка про ріпку відома не тільки в Україні. Подібну казку розповідають маленьким діточкам і росіяни, і білоруси, і болгари та інші народи. Мабуть, ви всі дуже добре пам’ятаєте зміст цієї казки. Розкажіть її за сюжетними малюнками.

Учні розповідають короткий варіант народної казки.

— Іван Якович Франко написав казку «Ріпка», яка теж подібна до народної. Але звучить вона ніби вірш. Її легко запам’ятовувати.

6. Слухання казки «Ріпка» в обробці І. Франка.
— Послухайте, як красиво написав відому вам казку І. Франко. Спробуйте відчути її настрій.

Учитель розповідає казку, супроводжуючи розповідь мімікою, рухами, жестами. Перевірка сприймання відбувається за запитаннями.

— Як звали людей у казці? Які клички дав автор персонажам-тваринам?
— Що промовляли герої, кличучи на допомогу? (Ходи, …, не біжи, нам ріпку вирвати поможи!)
— Які слова в казці вас розсмішили?

7. Інсценування казки «Ріпка».
Учні розподіляють між собою ролі, заучують репліки персонажів, готуються до виступу.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із творчістю якого видатного українського письменника ми сьогодні познайомилися? Які твори він написав для дітей?
— Чи сподобалася вам казка «Ріпка», написана цим автором? Чим вона відрізняється від народної?
— Попросіть дорослих прочитати вам казку «Фарбований Лис». Або перегляньте багатосерійний мультфільм «Лис Микита», знятий за мотивами казки Івана Франко на замовлення Всеукраїнського товариства «Просвіта».

Урок № 103. Тема. Іван Якович Франко — великий український поет. Пригадування казок «Ріпка», «Фарбований Лис». Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас