Урок № 102. Тема. Читання уривків віршів Т. Г. Шевченка. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 102. Тема. Читання уривків віршів Т. Г. Шевченка. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Читання уривків віршів Т. Г. Шевченка. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: розвивати мовлення дітей, збагачувати його; виховувати інтерес до поезії Т. Г. Шевченка, бажання вивчати її.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, «Кобзар», книги поета, видані для дітей: Шевченко Т. Г. Мені тринадцятий минало: Вірші для мол. шкіл. віку. — К.: Веселка, 1983; Шевченко Т. Г. Садок вишневий коло хати: Вірші для ст. дошк. та мол. шк. віку. — К.: Веселка, 1985; музичний запис пісні «Садок вишневий коло хати» (муз. М. Лисенка); предметні малюнки із зображенням явора, лози, верболозу, осоки, водоймища з ряскою.

Хід уроку № 102. Тема. Читання уривків віршів Т. Г. Шевченка. Конспекти уроків читання, 1 клас

I. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
— Пригадайте, з творчістю якого поета ми почали ознайомлюватися на минулому уроці. (Із творчістю Т. Г. Шевченка.)
— Що вам запам’яталося про дитячі роки поета?
— А тепер перевіримо, наскільки уважно ви читали на минулому уроці текст про Тараса Григоровича Шевченка.
— Знайдіть і прочитайте речення, які мають такий початок:

Ще малим хлопчиком…
У своїх віршах…
Закликав…

Учні знаходять і читають речення зі статті «Тарас Григорович Шевченко», яку опрацьовували на минулому уроці.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми продовжуємо вивчати твори Т. Г. Шевченка. На попередньому уроці ми з вами говорили про те, що поет у своїх віршах оспівував чудову природу України. Сьогодні ми ознайомимося з одним із таких віршів.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Підготовка учнів до сприймання твору.
— Діти, у вірші, який ми будемо читати, є слова, значення яких необхідно з’ясувати. Як ви розумієте значення таких слів (демонстрація ілюстрацій):

ЯВІР — дерево з великим листям;
ЛОЗИ — назва кущових порід верби;
ВЕРБОЛОЗИ — високий кущ або невелике дерево з довгими блискучими гілками, вузенькими листками;
ГАЙ — невеликий, переважно листяний ліс;
ОСОКА — болотяна трава з довгим гострим листям;
РЯСКА — багаторічна трав’яниста дрібна плаваюча круглолиста рослина, що вкриває води (звичайно стоячі) і є їжею для водоплавних птахів;
КАЧУР — селезень (рос.)

— А тепер прочитайте слова парами (записані на дошці).
діти — дітки дівчина — дівча качка — качечка качата — качаточка калина — калинонька
— Що означають слова, подані в другому стовпчику, тобто після тире?
— Перечитайте ці слова ще раз самостійно і подумайте, яка частинка в кожному слові надає йому такого значення.
— Чи доводилося вам чути подібні слова?
— Як вимовляють такі слова? (Ласкаво, з любов’ю.)


2. Первинне сприймання твору.

— А тепер приготуйтеся слухати вірш Т. Г. Шевченка «Тече вода з-під явора» (с. 143 букваря).
Учитель читає (бажано напам’ять) вірш повністю; у букварі подано його уривок.

3. Перевірка сприймання твору учнями.
— Який настрій викликав у вас вірш?
— Про кого в ньому йдеться?
— Які куточки природи описані у вірші?

4. Читання вірша учнями. Бесіда за змістом прочитаного.

Вибіркове читання (с. 143 букваря).

— Розгорніть буквар. Бачите, тут подано дві строфи (чотиривірша) вірша. Прочитайте їх.
— Прочитайте першу строфу.
— Де тече вода? Як про це сказано у вірші?
— Де плавають каченята? Як про це сказав поет? Зачитайте.
— Прочитайте другу строфу.
— Хто плаває з малими качаточками?
— Що мав на увазі поет, коли зазначив, що качечка РОЗМОВЛЯЄ З ДІТКАМИ СВОЇМИ?

5. Фізкультхвилинка.

6. Самостійне читання вірша учнями. Підготовка до словесного малювання.
— Прочитайте вірш самостійно. Подумайте, що б ви намалювали до цих строф вірша.

7. Словесне малювання. Порівняння підготовлених словесних малюнків із графічними, вміщеними в кінці творів, виданих для дітей.
— Отже, які малюнки ви б підготували до тих рядків вірша, що є в букварі? (Заслуховування відповідей дітей.)
— А тепер подивимося, які ж малюнки подані до цього вірша у книзі з творами Т. Г. Шевченка, виданій для дітей. (Шевченко Т. Г. Садок вишневий коло хати: Вірші для ст. дошк. та мол. шк. віку. — К.: Веселка, 1985. — с. 40—41.)

8. Підготовка до виразного читання вірша (с. 143 букваря).
— Давайте подумаємо, із якою інтонацією слід читати цей вірш, у якому темпі? (Спокійно, не поспішаючи.)
— Прочитайте вірш ще раз самостійно. Подумайте, які слова слід виділити голосом, де треба робити паузи.

9. Виразне читання вірша учнями (с. 143 букваря).
Прочитайте вірш виразно. Голосом виділяйте окремі слова в кожному рядку строфи, дотримуйтесь пауз.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Розширення уявлень дітей про вірші Т. Г. Шевченка, які покладені на музику.

— Вірші Т. Г. Шевченка настільки поетичні, мелодійні, що їх легко покласти на музику. Багато композиторів написали музику до віршів Т. Г. Шевченка. І вірші Т. Г. Шевченка, і пісні на його слова ви ще будете вивчати в наступних класах початкової, а потім середньої і старшої школи. А сьогодні послухаємо одну з них.
— Спочатку я вам прочитаю вірш «Садок вишневий коло хати».

Учитель читає вірш, бажано напам’ять.

— А тепер послухайте пісню «Садок вишневий коло хати».

Звучить аудіозапис пісні на слова Т. Шевченка, музику М. Лисенка.

— Як бачите, композиторові вдалося передати настрій вірша.

2. Узагальнююча бесіда про творчість Т. Г. Шевченка.
— Хто такий Т. Г. Шевченко?
— Чому його називають Великим Кобзарем?
— Що оспівував, до чого закликав поет у своїх віршах?
— Як народ шанує пам’ять поета?

Учитель використовує місцевий матеріал. Наприклад, у Харкові є театр імені Т. Г. Шевченка та вулиця, названа на його честь, ім’я поета носить і один із заводів, а в саду імені Т. Г. Шевченка розміщений один із найкращих пам’ятників народному поету.

Урок № 102. Тема. Читання уривків віршів Т. Г. Шевченка. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас