Урок № 101. Тема. Тарас Григорович Шевченко — великий український поет. Читання уривків із віршів поета. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 101. Тема. Тарас Григорович Шевченко — великий український поет. Читання уривків із віршів поета. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Тарас Григорович Шевченко — великий український поет. Читання уривків із віршів поета. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю Великого Кобзаря; удосконалювати навичку читання; виховувати почуття глибокої поваги і любові до творчості поета, бажання вивчати його поезію.

Обладнання: таблиця «Алфавіт», портрет Т. Г. Шевченка, «Кобзар», книги поета, видані для дітей: Шевченко Т. Г. Мені тринадцятий минало: Вірші для мол. шкіл. віку. — К.: Веселка, 1983; Шевченко Т. Г. Садок вишневий коло хати: Вірші для ст. дошк. та мол. шк. віку. — К.: Веселка, 1985.

Хід уроку № 101. Тема. Тарас Григорович Шевченко — великий український поет. Читання уривків із віршів поета. Конспекти уроків читання, 1 клас

I. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повторення українського алфавіту.
— Відгадайте, що це.

Ця хатинка невеличка
Має тридцять три кімнати,
В кожній з них живе сестричка.
Як же цю хатинку звати?
(Абетка.)
Т. Коломієць

— Скільки букв в українському алфавіті?
— Давайте хором повторимо алфавіт за таблицею.
— Назвіть «сусідів» букв Ж, Л, Ц, Ю.
— Назвіть кілька букв, починаючи з букви Е (Е Є Ж З И І); з букви О (О П Р С Т У Ф).
— Повторимо ще раз алфавіт за абеткою-добавлянкою Ігоря Січовика. Тільки я спочатку буду говорити «добавлянку», а ви — абетку.

Мишка у норі живе — … (АБВ).
По дорозі пес іде — … (ГҐД).
(І так далі до кінця абетки.)

2. Гра «Слова розсипалися».
— Букви пригадали. А тепер їх треба повернути на своє місце в кожному слові.

вріш топе куарнїа

— Із «розсипаних» букв ми утворили слова ВІРШ, ПОЕТ, УКРАЇНА.

3. Фізкультхвилинка.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
— Із попереднього завдання ви вже здогадалися, що сьогодні ми будемо читати вірші відомого українського поета, дізнаємося більше про його життя й творчість. Якого саме? Послухайте уривок з одного із віршів.
Зацвіла в долині Червона калина, Ніби засміялась Дівчина-дитина.
— Як ви гадаєте, хто автор цих рядків?
— Автор цих рядків Тарас Григорович Шевченко. Його твори вам читали ваші рідні, а також вихователі в дитячому садку, і звичайно, розповідали про життя і творчість Т. Г. Шевченка.
— Сьогодні ми розпочинаємо вивчати творчість Т. Г. Шевченка, будемо слухати і читати його твори, дізнаємося більше про його життя і творчість.
Учитель відкриває портрет Т. Г. Шевченка та виставку його книг.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступна бесіда з елементами розповіді.
— Давайте пригадаємо, що вам уже відомо про життя і творчість Т. Г. Шевченка.

Після відповідей учнів учитель доповнює їхні повідомлення.


Народився Т. Г. Шевченко у родині кріпаків, тобто селян, які працювали на поміщиків, не мали жодних прав. Тяжке життя було в цих людей. Дитинство Тараса було теж нелегким. Особливо важким воно стало, як померла мати хлопчика. Малому Тарасові доводилося пасти чужих ягнят. Часто били його різками. І від лиха подалі він, бувало, ховався в бур’янах. Там у зшиток переписував пісні, вірші. Ось як про це пізніше написав сам Т. Г. Шевченко:

Та сам собі у бур’яні,
Щоб не почув хто, не побачив,
Виспівую та плачу.

(Учитель демонструє ілюстрацію до вірша «Давно те діялось. Ще в школі», уміщену в книзі: Шевченко Т. Г. Мені тринадцятий минало: Вірші для мол. шкіл. віку. — К.: Веселка, 1983. — С. 11.)

Ще в дитинстві у Тараса проявився талант до малювання, до віршів. І от коли Т. Шевченко став уже поетом, у своїх віршах він описував і нелегке життя дітей-сиріт, і життя тих, хто тяжко працював на поміщиків за часів кріпаччини, і неповторну красу природи, свою любов до рідної землі, до народу. За це його назвали Великим Кобзарем. Кобзарями називали народних співців, які, граючи на кобзі (музичному інструменті) розповідали про тяжку долю народу. Свою першу книгу віршів Т. Г. Шевченко назвав «Кобзар». Книга ця багато разів перевидавалася. Одне з таких видань є на нашій виставці. (Учитель демонструє книгу.) Тут же і книги, видані для дітей.
Відомо, що спеціально для дітей Т. Г. Шевченко не писав віршів, але дітям вони також зрозумілі. Поезію Т. Г. Шевченка високо цінують і дорослі, і діти.

— Сьогодні і на наступному уроці ми прочитаємо деякі з віршів відомого поета.

2. Читання статті «Тарас Григорович Шевченко» (с. 142 букваря).
— Спочатку прочитаємо статтю про Т. Г. Шевченка, яка вміщена в букварі. Тільки спершу повправляємося у читанні слів. (Слова записані на дошці.)

поетвіршрідна
портретвіршівеликий
природавіршахукраїнський

— Прочитайте слова першого стовпчика.
— Як ви розумієте значення слова ПОРТРЕТ?
— Прочитайте слова другого стовпчика. Зверніть увагу на наголос у словах ВІРШІ, ВІРШАХ. Повторіть ще раз ці слова і запам’ятайте правильне наголошення.
— Прочитайте слова третього стовпчика.
— На які запитання відповідають ці слова?
— Вимовте ще раз останнє слово в стовпчику. Запам’ятайте правильне наголошення складу в цьому слові.
— А тепер прочитайте статтю.

Самостійне читання тексту учнями.

— Отже, хто зображений на портреті?
— Коли Т. Г. Шевченко почав малювати і писати вірші? (Ще малим хлопчиком.)
— Знайдіть і прочитайте речення, у якому сказано, що описував поет у своїх віршах.
— До чого закликав поет? (Любити і шанувати рідну мову.)

3. Бесіда за малюнком до вірша «Давно це діялось».
— Кого ви бачите на малюнку праворуч? (Малого Тараса, який сидить у бур’яні. У руках у нього папір та олівець.)
— Хто зображений у центрі малюнка? (Чоловіки, жінки, дівчинка.)
— Як люди одягнені?
— Що вони несуть?
— Як ви гадаєте, куди йдуть ці люди?
— Отже, які часи змальовані? (На малюнку зображені ті часи, коли селяни-кріпаки змушені були тяжко працювати на поміщиків. Долю таких людей, тяжке своє дитинство й описував Т. Шевченко у своїх творах.)

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Творчість якого поета ми почали вивчати?
— Що ви запам’ятали про життя і творчість Т. Г. Шевченка?
— Про що писав поет у своїх віршах?
— До чого він закликав людей?

Урок № 101. Тема. Тарас Григорович Шевченко — великий український поет. Читання уривків із віршів поета. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас