Урок № 93. Тема. Звуки [ф], [ф’]. Буква Ф. Бесіда про професії. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 93. Тема. Звуки [ф], [ф’]. Буква Ф. Бесіда про професії. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Звуки [ф], [ф’]. Буква Ф. Бесіда про професії. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити артикуляцію звуків [ф], [ф’], вивчити букву Ф; формувати навичку читання з новими буквами; збагачувати й активізувати словниковий запас учнів; розвивати діалогічне мовлення дітей.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами Ф; малюнки із зображенням фікуса, фуксії, фіалки, флоксів; два іграшкові телефони.

Хід уроку № 93. Тема. Звуки [ф], [ф’]. Буква Ф. Бесіда про професії. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання слів і текстів з вивченими буквами.
— Яку букву ми вивчали на минулих уроках? Які звуки вона позначає?
— Прочитайте слова, надруковані на дошці. Чітко вимовляйте звукосполучення [шч] або [шч’] .

дощ
щука
хрущ
щічка
борщик
щирість
лящ
щока
плющ
щітка
горщик
щедрість

— Про яких птахів ми говорили і читали? Пригадайте. (Про щиглика, сороку, ремеза та інших.)
— Прочитайте текст про пташку. Доберіть заголовок.

* * *
У садку кущ. На кущі гніздо пташки. Ця пташка — корисна. Вона нищить шкідливих комашок. А ще пташка дуже красива. Голівка в неї червона і чорна, спинка бура, а животик біленький.

— Отже, про яку пташку йдеться? Як можна назвати текст? (Щиглик.)

2. Звуко-буквений аналіз слова.

Відгадайте загадку.

Свіжий борщик зварять з мене,
не червоний, а зелений.
(Щавель)

Учитель звертає увагу дітей, що в цьому слові наголошений другий склад. Діти хором вимовляють слово кілька разів.
Під час звуко-буквеного аналізу слова учні встановлюють, що кількість звуків і букв у ньому однакова, але тому, що два звуки [шч] позначає одна буква Щ, а приголосний м’який звук [л’] позначається двома буквами ЛЬ.

862

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати останню букву української абетки. Дізнаємося, які звуки вона позначає, навчимося читати з нею слова і тексти, поговоримо про правила спілкування по телефону.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виділення приголосних звуків [ф], [ф’] зі слів.
— Послухайте віршики про двох дівчаток. Як їх звати?

Фікус, фуксію, фіалку
Вдома виростила Галка.
Флокси, флокси на фланелі —
Фартушок зацвів у Нелі.

— Що робила Галка? Які квіти вона виростила?

Учитель вивішує на дошці малюнки із зображенням квітів. Діти хором повторюють назви квітів, виділяють перший звук у словах.

— А яка квітка зацвіла в Нелі? Де саме? Чи справжні ці квіти? (У дівчинки квіти на фартушку, на тканині.)
— Подивіться, який вигляд мають флокси в природі. А ще в них дуже приємний аромат. Фланель — це м’яка тепла тканина, дуже приємна на дотик.

Учні повторюють слова ФЛОКСИ, ФЛАНЕЛЬ, виділяють перший звук.

2. Артикуляція приголосних звуків [ф], [ф’].
Учні вимовляють окремі звуки кілька разів і спостерігають, що під час вимови нижня губа притискується до верхніх зубів. Цю перешкоду розриває струмінь видихуваного повітря, утворюючи шум, без голосу.
Діти вправляються у вимові звуків [ф], [ф’]. Учитель слідкує, щоб вони не вимовляли звукосполучення [хв], [хв’].

3. Упізнавання звуків [ф], [ф’] у мовленні.
— Ми з вами почули з віршів, чим займалися дівчата. А тепер дізнайтеся про хлопчика. Запам’ятайте слова зі звуком [ф].

Малий Федір малював,
Фарби різні діставав.
([ф].’ Федір, фарби.)

— Як ви вважаєте, ким у дорослому житті мріє стати хлопчик?

4. Ознайомлення учнів із буквою Ф.
Учитель повідомляє, що приголосні звуки твердий [ф] і м’який [ф’] позначаються на письмі великою і малою буквами Ф. Учні роздивляються друковані літери на таблиці, порівнюють їхні форму і розмір, зіставляють великі і малі букви Ф і Р; Ф і Т.)

— На що подібна буква Ф? Послухайте, як про це написано у вірші.

Федір ходить — руки в боки,
Отже, вивчив всі уроки.
Г. Вієру

У робочому зошиті з читання (с. 42) діти самостійно виконують звуковий аналіз слів ФЛОКСИ, ФІАЛКА, позначають звуки в схемі відповідними буквами. Учні друкують малі та великі букви Ф у клітинках, знаходять їх і обводять поряд із літерами В.

5. Читання складів із буквою Ф.
— Подивіться на складову таблицю, що висить на дошці. Прочитайте склади в першому рядку, в другому. Прочитайте склади стовпчиками.
Учні читають склади вибірково за вказівкою вчителя, називають слова, що містять прочитаний склад.

Фа — фара, фазан, фабрика, факел
Фо — фотоапарат, фокусник, форель
Фу — фуксія, футбол, футляр

6. Фізкультхвилинка.

7. Читання слів із буквою Ф (с. 132 букваря).
— Розгорніть букварі, роздивіться малюнки і звукові схеми біля них. «Розшифруйте» звукові схеми слів.
Учні з’ясовують і доводять, що схеми подані до слів, уточнюють місце знаходження в них звуків [ф], [ф’].
Учні читають слова в кожному стовпчику спочатку самостійно пошепки, потім уголос.
Вибіркове читання слів проводиться за завданнями і запитаннями вчителя.

— Прочитайте слова, до яких на сторінці надруковані звукові схеми.
— Прочитайте слова, до яких на сторінці подано малюнки без звукових схем.
— Знайдіть пару слів, які відрізняються однією буквою. (Фара, фарба.)
— Що таке ферма?

8. Розвиток мовлення учнів.
— Давайте пофантазуємо. Уявіть, що до нас прийшла фея і в неї можна попросити будь-яку річ, у назві якої є звуки [ф] або [ф’]. Що ви б забажали?
Учні відповідають, починаючи словами: Я попросив би у феї …

9. Читання вірша Івана Макоти про букву Ф.
— Роздивіться малюнок унизу с. 132. Якою зображена фея?
— Прочитайте вірш самостійно. Назвіть усі слова, в яких буква Ф стоїть на початку слова, в середині слова.
— Що намальовано під текстом вірша? Чи згадані ці слова в тексті? (Так: фрукти, фіалки.)

10. Підготовка до читання тексту «Телефон»
Учитель пропонує дітям відгадати загадку Лесі Вознюк.

Дивну скриньку носить Толя —
з неї чути голос Олі.
Толя скаже лиш: «Привіт!»
«Здрастуй», — чує він за мить.
(Мобільний телефон.)

— Про який саме телефон говориться у загадці? Доведіть.
— Які ще телефони ви знаєте? Розкажіть.
— Прочитайте слова. Що в них є спільне? Чим вони відрізняються? Складіть речення з кожним словом.

863

— Що означає спільна частка ФОН у цих словах? (Звук.) Що робить зі звуком кожний пристрій? (Телефон — передає звук на відстань; мікрофон — робить маленький (тихий) звук великим (голосним); магнітофон — записує звук і відтворює цей запис.)

10. Читання тексту учнями.
Учні читають текст самостійно пошепки. Потім відповідають на запитання, зачитують окремі речення.

— Що використовували люди в давні часи, коли не було телефонів?
— З яких частин складається дротовий телефон? (Слухавка, що з’єднується дротом з корпусом, диск або кнопки з цифрами для набору номера.)

Покрутив чарівний круг,
І тебе почув твій друг.

— Що таке телефон-автомат? Який вигляд він має? Де може бути встановлений?
— Що це за телефон, який дає можливість не тільки чути, а й бачити того, з ким говориш?

Під час аналізу тексту бажано демонструвати предметні малюнки із зображенням різних видів телефонів.

11. Розвиток діалогічного мовлення учнів. Поняття про мовленнєвий етикет.
Учитель розповідає, що сучасне життя неможливо уявити без телефона. Людство користується телефоном уже більше століття. Але, на жаль, культурою спілкування по телефону володіє не кожен.

Запам’ятайте, якщо телефонуєте ви:
• насамперед привітайтеся, назвіть своє ім’я.
• повідомте, з ким саме ви хотіли б поговорити;
• завершуючи розмову, неодмінно попрощайтеся. Нетактовно класти слухавку, не дочекавшись останніх слів вашого співрозмовника.

Якщо телефонують вам:
• спробуйте якомога швидше зняти трубку;
• розмовляйте тактовно, ввічливо;
• не кладіть несподівано трубку, навіть якщо розмова є нецікавою, нудною та надто тривалою для вас.

Після обговорення правил спілкування діти працюють у парах: готують і розігрують телефону розмову «Запрошення на прогулянку».

12. Розвиток аудіативних умінь учнів.
— Чи знаєте ви правила гри «Зіпсований телефон»? Розкажіть про цю гру.
— Послухайте текст «У зіпсованого телефона». Хто брав участь у грі?

У зіпсованого телефона
Посідали птахи в зіпсованого телефона грати.
— Кру! — шепнув журавель вороні.
— Кра! — шепнула ворона сороці.
— Кре! — сказала сорока глухій сові.
А та все чула, все знала та тільки зареготала:
— Хо-хо-хо, хо-хо-хо!
В. Чередниченко

— У зіпсованого телефона посідали грати діти. Так чи ні?
— «Кра!» — шепнули ворона чи журавель?
— Як зареготала глуха сова?

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із якими звуками ми ознайомилися сьогодні на уроці? Якими буквами вони позначаються?
— Для яких слів нам знадобилася велика літера Ф? (Фаїна, Федько.) Чи можете ви назвати інші імена, міста, країни тощо, для написання яких також потрібна велика буква Ф? (Федір, Федот, Фелікс, Фастів, Феодосія, Франція.)
— Що нового ви дізналися про телефони?
Намагайтеся виконувати правила спілкування під час телефонної розмови.

Урок № 93. Тема. Звуки [ф], [ф’]. Буква Ф. Бесіда про професії. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас