Урок № 77. Тема. Звуки [ш], [ш’]; буква Ш. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 77. Тема. Звуки [ш], [ш’]; буква Ш. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Звуки [ш], [ш’]; буква Ш. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити артикуляцію звуків [ш], [ш’], вимову парних звуків [ж] — [ш]; вивчити букву Ш; формувати навичку читання з новими буквами; виховувати інтерес до спортивних ігор, що розвивають розум і спритність.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами Ш; предметний малюнок із зображенням куща шипшини з червоними плодами й окремої гілочки з квіткою; ігрова дошка з шашками й шахами, шайба з ключкою.

Хід уроку № 77. Тема. Звуки [ш], [ш’]; буква Ш. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивчених звуків і букв (гра «Жучок-буквоїд»).
Учитель просить відновити букви, надруковані неповністю, назвати звуки, що вони позначають.

г е к ж х и у

2. Читання слів із вивченими літерами (с. 69 «Букварятка»).
— Розгорніть посібник «Букварятко». Прочитайте склади і слова у стовпчиках.
— Чим відрізняються слова у стовпчиках? Порівняйте їх між собою.

3. Заучування скоромовки.
— Прочитайте скоромовку про стоніжку. Порівняйте слова:

Стоніжок — сто ніжок, сто милися — стомилися.

— Спробуйте вимовити цю скоромовку швидко і без помилок.
— Яке слово зашифровано в ребусі? (Журавлик.) Яке слово в ньому повторюється повністю? (Равлик.)

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
— Чи любите ви грати? Які ваші улюблені ігри?
— Сьогодні на уроці ми почитаємо про різні ігри, що розвивають у людей розум, інтелект або такі фізичні якості, як спритність, витривалість. Тільки для цього нам спочатку треба ознайомитися з новими звуками і буквою, яка їх позначає.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виділення звуків [ш], [ш’] у мовленні.

Послухайте вірш. Про що в ньому йдеться?

Посвітлішало в гаях —
Вся шипшина в ліхтарях.
Прилетіли снігурі,
Кажуть: — Наші ліхтарі!
Прилетіли горобці,
Кажуть: — Наші ліхтарці!
Прилетіли шишкарики,
Кажуть: — Наші ліхтарики!
А шипшина мирить їх:
— Ці ліхтарики для всіх!
В. Заєць

Учитель вивішує на дошці зображення куща шипшини з червоними плодами й окремої гілочки з квіткою.

— Чи бачили ви кущ шипшини? Подивіться, які квітки з’являються на ньому навесні. Саме з них люди вивели пишні троянди.
— Роздивіться уважно плоди шипшини. Якого вони кольору? Якої форми? Чому автор вірша називає їх ліхтариками? Чим корисні плоди шипшини, що з них можна зробити?
— Виконайте звуковий аналіз слова ШИПШИНА. Із якого звука починається це слово? Скільки разів у назві рослини зустрічається звук [ш]?

830
— Які птахи прилетіли годуватися шипшиновими плодами? (Снігурі, горобці, шишкарики.) Що всі вони говорили про ліхтарики? (Наші.)
— Зробіть звуковий аналіз слова НАШІ. Назвіть приголосний звук другого складу.

831

2. Артикуляція звуків [ш], [ш’].
— Вимовте кілька разів хором звуки [ш], [ш’]. Прослідкуйте за роботою мовного апарату.

Учні встановлюють, що кутні зуби майже стиснуті, кінчик язика наближається до твердого піднебіння, повітря проходить крізь щілину.

— Вимовте парами звуки [ш] — [ж], [ш’] — [ж’]. Що в них спільного і чим вони відрізняються?

Діти з’ясовують, що органи мовлення працюють однаково, звуки відрізняються тільки наявністю або відсутністю голосу.

3. Упізнавання звуків [ш], [ш’] у мовленні.

Учні ще раз прослуховують вірш В. Зайця «Шипшинові ліхтарі» і запам’ятовують слова з новими звуками. ([ш]: посвітлішало, шипшина, шишкарики; [ш’]: наші.)

— Послухайте ще один вірш про шипшину. Які слова зі звуком [ш] тут зустрічаються?

— Ой пишная шипшинонько,
Про що ти шепочеш?
Може, мене квіточками
Радувати хочеш?
— Пошануй, тебе прошу я,
Не руш мого квіту.
Почастую ягідками,
Як пройде літо.

([ш]: пишная, шипшинонько, шепочеш, хочеш, пошануй, прошу, не руш.)

4. Ознайомлення з буквою Ш.
Учитель повідомляє, що приголосні звуки [ш], [ш’] на письмі позначаються великою і малою буквами Ш. Учні розглядають літери на таблиці, порівнюють їхню форму і розмір, зіставляють із буквами Е, П.

5. Читання складів із буквою Ш.
— Допоможіть джмелику долетіти до шипшинової квітки, прочитайте склади.

832

— Прочитайте склади, надруковані на дошці, парами. Чітко вимовляйте звуки.

жа — ша
жу — шу
жи — ши
же — ше
жі — ші
жо — шо
аж — аш
уж — уш
иж — иш
еж — еш
іж — іш
ож — ош

6. Фізкультхвилинка.

7. Бесіда про спортивні ігри.

Відгадайте ребус.

833

— Що таке шашки? Хто з вас уміє в них грати? Хто вважається переможцем у цій грі?
— Чим шахи відрізняються від шашок? Назвіть шахові фігури. Якими є правила гри в шахи?
— Що розвивають у людей ці спортивні ігри? (Розум, мислення, інтелект.)
— Що ви знаєте про гру в хокей? Скільки гравців має бути в кожній команді? Що треба робити із шайбою? Яким чином?
— Які риси характеру і фізичні якості розвиває в людей гра в хокей? (Спритність, витривалість.)
— Як ви вважаєте, чи можуть такі різні ігри виховувати в людей однакові риси характеру? Які саме? (Цілеспрямованість, бажання досягнути мети, перемоги.)

Під час бесіди вчитель демонструє ігрові атрибути: картату дошку з шашками і шахами, шайбу з ключкою.

8. Читання слів і речень із буквою Ш (с. 108 букваря).
— Розгорніть букварі. Роздивіться малюнки. Що роблять діти? Розкажіть.
— Прочитайте й порівняйте склади в будиночках.
— Прочитайте слова у стовпчиках. Хто такі шахісти? (Люди, що професійно грають у шахи.)
— Складіть речення про гру в хокей зі словами ШАЙБА, ШВИДКО.

Після опрацювання окремих слів учні читають речення. Діти розмірковують над логічним висловом про те, що означає ГРАТИ В ШАХИ І ХОКЕЙ.

9. Розвиток мовлення учнів.
Учитель просить порівняти гру в шахи з грою в шашки, пояснити, що в них є спільного, а чим вони відрізняються.

Опорні фрази: Шахи і шашки — це спортивні ігри. Вони обидві розвивають. У них однакова. Але шашки. А шахи мають.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Заповніть кросворд.
1. Римований твір.
2. Інструмент для проколювання дірочок.
3. Верхній одяг із хутра.

— Яке слово можна дописати по горизонталі?

834

— Із якими звуками ми ознайомилися на уроці? Якою буквою вони позначаються?
— Що нового ви дізналися про спортивні ігри?
— Які ігри — рухливі чи інтелектуальні — вам подобаються більше?

Урок № 77. Тема. Звуки [ш], [ш’]; буква Ш. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас