Урок № 75. Тема. Закріплення звуків [ж], [ж’], букви Ж. Українська народна казка «Лисичка і Журавель». Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 75. Тема. Закріплення звуків [ж], [ж’], букви Ж. Українська народна казка «Лисичка і Журавель». Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Закріплення звуків [ж], [ж’], букви Ж. Українська народна казка «Лисичка і Журавель». Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити артикуляцію звуків [ж], [ж’]; удосконалювати навичку виразного читання; розвивати вміння розповідати казку в діалогічній формі з елементами інсценування; виховувати інтерес до українських народних казок.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; ілюстрації до українських народних казок «Лисичка і Журавель», «Рукавичка», «Лисичка та Їжак»; сюжетні малюнки до тексту казки «Лисичка і Журавель»; маски Лисички і Журавля, атрибути для інсценування (стіл, тарілки).

Хід уроку № 75. Тема. Закріплення звуків [ж], [ж’], букви Ж. Українська народна казка «Лисичка і Журавель». Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивчених звуків і букв.
— Із якою буквою ми ознайомилися на попередньому уроці читання? Які звуки вона позначає?
— Подивіться на малюнки, назвіть слова.

827

— У назвах яких малюнків вимовляється звук [ж’]? (НОЖІ, ЛИЖІ.)
— Зробіть звуковий аналіз цих слів. Порівняйте схеми.
— Позначте звуки відповідними буквами.

828

2. Читання слів із вивченими буквами (с. 35 зошита).
— Розгорніть зошит із читання. Прочитайте склади у стовпчиках.
— За поданими лініями складіть і надрукуйте слова.
— Який одяг називають піжамою? Чи куштували ви ожину? Яка це ягода?
— Відгадайте ребуси, надрукуйте під малюнками слова-відгадки. Учні з’ясовують, що, замінивши в слові КАЗАН букву З
отримують слово КАЖАН. Аналогічно зі слова СУК отримується слово ЖУК.
— Хто такий кажан? Що ви знаєте про особливості життя цієї тварини?

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми продовжимо навчатися читати з літерою Ж. Я запрошую вас у чарівний світ казок. Ми будемо навчатися розповідати казку, навіть інсценувати її. Влаштуємо на уроці маленький театр.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. Бесіда про українські народні казки.
— Чи полюбляєте ви казки? Які саме?
— Чи добре ви знаєте українські народні казки, їхніх казкових героїв? Спробуйте впізнати їх.

Учні називають відомі їм народні казки за ілюстраціями: «Рукавичка», «Лисиця і Їжак», «Лисиця і Журавель».

— Який казковий герой зустрічається в усіх трьох казках? Якою ви уявляєте казкову Лисичку?

2. Звуко-буквений аналіз слова.
— У назвах яких казкових героїв чується звук [ж]? (Жабка-скрекотушка, Журавель, Їжак.)
— Зробіть звуковий аналіз слова ЖУРАВЕЛЬ. Позначте звуки відповідними буквами. Чому кількість звуків і букв не збігається?

829

— Чому це слово написано з великої літери? (У казці це ім’я персонажа, героя.)

3. Аналіз ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель» (с. 106 букваря).
— Розгорніть буквар, роздивіться ілюстрацію. До якої казки вона намальована?
— Хто до кого прийшов у гості? Доведіть власну думку деталями ілюстрації. (Лисичка — господиня, вона стоїть із тарілкою в лапках.)
— Що свідчить про те, що це саме українська народна казка, а не подібна російська?

Учні з’ясовують, що герої одягнуті в українське народне вбрання. На Журавлику — бриль і чоботи. Лисичка одягнена у вишиванку, плахту з фартушком. Голова в неї пов’язана хусткою, кінчиками вгору, на шиї — намисто. Позаду — хата із солом’яною стріхою. Усе це є ознаками української народної культури.

4. Підготовка до читання казки (с. 106 букваря).
Учитель пояснює, що перед читанням самої казки треба потренуватися, прочитати окремі слова, що в ній зустрічаються. Слова ці довгі, містять багато букв і складів. Тому читати їх треба з опорою на підкреслені злиття.
Учні спочатку читають слова у стовпчику (с. 106) самостійно пошепки, потім уголос «ланцюжком».
Вибіркове читання слів можна провести за такими завданнями:

— Прочитайте слова, що починаються з букви Ж.
— Знайдіть слова, у яких буква Ж стоїть у середині слова.
— Прочитайте всі слова зі злиттям ЖИ.)

5. Фізкультхвилинка.

6. Розповідь казки вчителем.
Учитель просить дітей влаштуватися зручніше, щоб послухати українську народну казку «Лисичка і Журавель». Казка розповідається близько до тексту, зі збереженням казкової лексики й інтонації.
На дошці поступово з’являються сюжетні малюнки до тексту.

7. Перевірка сприймання казки учнями.
— Хто першим із героїв казки запросив друга до себе в гості?
— Чи добре вчинила Лисичка, що так негарно пригостила Журавля?
— А як Журавель вирішив відплатити Лисичці за її глузування з нього?
— Як ви вважаєте, чи могла довго тривати дружба між Лисичкою і Журавлем?
— Гостинність завжди була і є характерною рисою українців. Але чи можна назвати гостинними героїв цієї казки?
— Чи можна назвати Лисичку і Журавля справжніми друзями?
— Чого навчає нас ця казка?

Учні доходять висновку, що казка навчає бути щирими зі своїми друзями, ділитися з ними тим, що сам маєш, не обманювати їх.

8. Читання уривку казки учнями (с. 107 букваря).
— Прочитайте текст казки в букварі самостійно. Чи вся казка тут надрукована?
— Перечитайте першу частину тексту. Про що в ній говориться?
— Зачитайте, як Лисичка запрошувала Журавля в гості. Із якою інтонацією треба вимовляти ці слова? (Не тільки лагідно і привітно, а ще й з хитринкою.)
— Який епізод казки розповідається в другій частині тексту?
— Що приготувала Лисичка на обід? Навіщо вона розмазала молочний кисіль тоненько по дну тарілки? (Щоб потім усе з’їсти самій.)
— Розкажіть, чим закінчилася казка.

9. Розвиток діалогічного мовлення учнів.

Учитель просить дітей уявити себе на місці героїв казки.

— Яка розмова могла б відбутися, коли Журавель прийшов у гості до Лисички?
— Із чого б почав розмову гість? (Привітався б із господинею.)
— Якими словами відповіла б Лисичка на привітання Журавля? (Поздоровкалася б і запросила до столу.)
— Що говорила б господиня, пригощаючи друга? (Їж, куме, їж, мій друже. Пригощайся. Спеціально для тебе старалася.) Чи були ці слова щирими?
— Якими словами прощався Журавель із Лисичкою? (Бувай здорова! Приходь завтра до мене на обід.)

Після обговорення реплік учні працюють у парах, розповідаючи діалог. Кілька пар дітей розігрує розмову між казковими персонажами біля дошки. Для цього учням видаються маски Лисички і Журавля, виставляється у центрі стіл із двома тарілками.
Учитель відпрацьовує з дітьми не тільки слова реплік, а й пози і рухи.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку нову букву ми закріплювали сьогодні на уроці? Які звуки вона позначає?
— Які слова з буквою Ж траплялися в казці «Лисичка і Журавель»? Знайдіть їх у тексті. (Журавель, дуже, подружилися, каже.)
— Чи сподобалася вам наша маленька вистава? На наступному уроці ми розіграємо уривок про те, як Лисичка ходила в гості до Журавля. Щоб як слід підготуватися до цієї роботи, можна вдома ще раз пригадати казку.

Урок № 75. Тема. Закріплення звуків [ж], [ж’], букви Ж. Українська народна казка «Лисичка і Журавель». Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас