Урок № 72. Тема. Читання слів, речень і текстів із буквою Я в різних позиціях. Розвиток умінь чути сполучення звука [й’] та інших м’яких приголосних звуків із наступним голосним звуком [а]. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 72. Тема. Читання слів, речень і текстів із буквою Я в різних позиціях. Розвиток умінь чути сполучення звука [й’] та інших м’яких приголосних звуків із наступним голосним звуком [а]. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Читання слів, речень і текстів із буквою Я в різних позиціях. Розвиток умінь чути сполучення звука [й’] та інших м’яких приголосних звуків із наступним голосним звуком [а]. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити вміння визначати звукові значення букви Я на початку складу і в прямих складах; формувати навичку читання; вправляти учнів у звуко-буквеному аналізі; розвивати мислення та мовлення дітей; виховувати повагу до мужньої праці моряків.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; складова таблиця; предметні малюнки із зображенням яхти, маяка, якоря.

Хід уроку № 72. Тема. Читання слів, речень і текстів із буквою Я в різних позиціях. Розвиток умінь чути сполучення звука [й’] та інших м’яких приголосних звуків із наступним голосним звуком [а]. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Читання прямих і зворотних складів із літерою Я.
— Яку букву ми вивчали на попередньому уроці читання?
— Які звуки позначає буква Я на початку складу? (Звукосполучення [й’а].)
— Які дві «роботи» виконує буква Я у складі-злитті? (Позначає голосний звук [а] і вказує на м’якість приголосного звука.)

Учитель вивішує на дошці складову таблицю.

ярялятясян
рялятясяня
ррялляттяссяння

Учні читають склади по рядках і стовпчиках, зіставляють звуки й букви.

2. Звуко-буквений аналіз слова.
— Відгадайте загадку.

Коли я потрібний, мене викидають,
Коли не потрібний, мене витягають.
(Якір.)

— Що таке ЯКІР? Коли і хто ним користується?
— Поділіть слово на склади, визначте наголошений склад.
— Назвіть по черзі звуки слова, позначте їх у схемі.
— Як ви будете позначати буквами звуки першого складу?

824

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми продовжимо навчатися читати з буквою Я слова, речення і тексти. А ще відвідаємо красиве місто на березі моря, помилуємося різними кораблями.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. Читання-друкування складів і слів із буквою Я (с. 34 зошита).
— Розгорніть зошити з читання. Прочитайте надруковані склади. Переставте букви місцями за зразком. Надрукуйте і прочитайте склади з буквою Я на початку.
— Роздивіться кросворд унизу сторінки і малюнки біля нього. У клітинки треба надрукувати слова — назви малюнків.
— Що зображено на першому малюнку? (Маяк.) Що це? Навіщо він потрібен людям?
— Для того щоб правильно надрукувати в кросворді слово МАЯК, спочатку поділіть його на склади. Назвіть звуки другого складу. Як будете позначати в слові звукосполучення [й’а]? Надрукуйте слово МАЯК у стовпчику кросворда під цифрою 1.
— Скільки букв ви надрукували? А скільки звуків позначили? Чому звуків у слові більше, ніж літер?

Аналогічно проводиться робота зі словами ЯКІР, ЯХТА.

2. Розвиток мовлення учнів.
— Де можна побачити в житті такі речі, як маяк, яхта, якір? (У порту, на березі моря.)
— Які міста, що розташовані на березі Чорного моря, ви знаєте? Хто з вас бував у Севастополі, Судаку, Ялті, Одесі та інших містах? Чи були ви в порту, на пристані?

Учитель вислуховує відповіді дітей. Потім вивішує на дошці фотоплакати із зображенням видів Ялти, кораблів і розповідає про місто і моряків.

Одним із найкрасивіших міст на березі Чорного моря є Ялта. Її справедливо називають чорноморською перлиною. У місті є театри, музеї, затишні кав’ярні — усе, що треба людям для відпочинку на морі. У Ялті красива набережна. На ній ростуть пальми і магнолії.
Уздовж пішохідної доріжки стоять зручні лавки. Біля бордюрів височать красиві ліхтарі.
Але в місті не тільки відпочивають, а й працюють. У Ялті є великий порт. Туди заходить багато кораблів. У кожного з них є власна назва. Зазвичай кораблям дають імена славетних людей. Моряки — люди відважної професії. Далеко від рідної землі їм доводиться долати труднощі у боротьбі з морською стихією і навіть із сучасними піратами. Моряки тривалий час перебувають у плаванні, тому завжди з радістю повертаються до дому, до сім’ї.

— Хто з вас знає щось про професію моряків?
— Хто з хлопчиків хоче служити, коли виросте, у Чорноморському флоті?

3. Підготовка до читання тексту «Ялта» (с. 102—103 букваря).
Учитель пропонує дітям розгорнути букварі і роздивитися ілюстрації до тексту.

— Кого зображено на фото?
— Хто з вас відпочивав у Ялті?

Після аналізу фото учні читають слова у стовпчику, уточнюють, за необхідності, їхнє значення.

4. Фізкультхвилинка.

5. Ознайомлення з текстом «Ялта» (с. 102—103 букваря).
Читання тексту вчителем. Перевірка розуміння за запитаннями.

— Де розташована Ялта?
— Що знаходиться навколо міста?
— Що росте в горах?
— Чим славиться Ялта?
— Ким працює Яків Петрович?
— Хто прийде зустрічати капітана в порт?

6. Опрацювання тексту учнями.

Учні читають текст напівголосно самостійно і за частинами.
Вибіркове читання відбувається за завданнями вчителя.

— Перечитайте текст і знайдіть усі слова з малими буквами Я. (Моря, мрія, яскраве, маяк.) Скільки звуків позначає буква Я в цих словах?
— Які слова написані з великої літери? Чому? (Яків — ім’я капітана, початок речення; Ялта — назва міста; Ясочка, Яся — ім’я дівчинки.)
— Знайдіть і прочитайте речення про капітана теплохода. Як описується його робота?
— Прочитайте речення про маяк. Чому так важливо, щоб його світло було яскравим?
— Хто прийде зустрічати корабель? Чому саме Ясочка, а не Андрійко, побачить корабель здалеку?

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із якою буквою працювали на уроці? Пригадайте слова, що були написані з великої літери Я.
— Що позначає буква Я у складах ЯЛ, ЯТ, ЯС?
— Яку «роботу» виконує буква у складах ЛЯ, НЯ, РЯ?
— Чому морякам так важливо після плавання повертатися до рідної сім’ї? У чому проявляється мужність людей цієї професії?

Урок № 72. Тема. Читання слів, речень і текстів із буквою Я в різних позиціях. Розвиток умінь чути сполучення звука [й’] та інших м’яких приголосних звуків із наступним голосним звуком [а]. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас