Урок № 62. Тема. Звуки [ч], [ч’]; буква Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 62. Тема. Звуки [ч], [ч’]; буква Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Звуки [ч], [ч’]; буква Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити артикуляцію звуків [ч], [ч’]; вивчити велику і малу букви Ч, що позначають ці звуки; розвивати фонематичний слух; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу; виховувати лагідне, ніжне ставлення до природи.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами Ч; малюнки із зображенням казкових героїв (Чебурашка, Чіполіно).

Хід уроку № 62. Тема. Звуки [ч], [ч’]; буква Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивчених звуків і букв.
— Роздивіться друковані великі букви. Назвіть їх. Які звуки ці букви позначають?

Е Б П И К М Р С Т

— У яких літерах «заховалася» буква Г? Покажіть указкою.
— Які звуки позначає буква Г? Назвіть слова, що починаються звуками [г], [г’].
— Які звуки позначає буква Ґ? Пригадайте слова зі звуком [ґ] на початку і в середині слова.

2. Удосконалення звуковимовних умінь.
— Пригадайте скоромовки, які ми вивчали на попередньому уроці читання. Підготуйтеся до конкурсу скоромовців. Слідкуйте за правильною вимовою приголосних звуків [г] і [ґ].

3. Звуковий аналіз слова.
— Пригадайте, як називається жіноча прикраса — намисто, плетене з бісеру.
— Зробіть звуковий аналіз слова ҐЕРДАН.

807

— Порівняйте звукові моделі першого й другого складів. Що про них можна сказати? (Вони однакові.)
— А чи є однакові звуки в цих складах? Назвіть хором перший звук слова.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новими звуками й буквами, що їх позначають. А допоможуть нам це зробити два казкових героя — Чебурашка і Чіполіно.

Учитель вивішує на дошці зображення названих літературних персонажів.

— Із яких казок прийшли до нас гості? Які письменники вигадали цих героїв?
— Що цікавого ви можете розповісти про Чебурашку і Чіполіно? Хто з них вам більше подобається, чому?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виділення звуків [ч], [ч’] зі слів.
— Назвіть хором ім’я першого казкового героя. (Чебурашка.) Яким звуком починається це слово?
— А з якого звука починається ім’я ЧІПОЛІНО?
— Порівняйте вимову звуків [ч], [ч’]. Що об’єднує ці звуки? Чим вони відрізняються?

Учні з’ясовують, що звуки [ч], [ч’] — парні приголосні. Один із них твердий, а другий м’який. Учитель звертає увагу дітей на вимову твердого приголосного звука [ч]: губи трохи розтягнуті, кінчик язика торкається горбочків над верхніми зубами, середина язика не піднімається до твердого піднебіння, як під час вимови м’якого звука [ч’].

2. Упізнавання звуків [ч], [ч’] у мовленні.
— Чебурашка просить вас уважно прослухати вірш-скоромовку і запам’ятати всі слова з приголосним твердим звуком [ч].

Чечір-вечір,
скоро вечір, —
Кіт муркоче коло печі.
Чорні лапки, вуса, ротик,
Вечір-чечір, чорний котик!

([ч]: чечір, муркоче, чорні, чорний.)

— А Чіполіно просить вас запам’ятати в цьому вірші всі слова з м’яким приголосним звуком [ч’]. ([ч’]: чечір, вечір, печі.)
— У якому слові зустрілися обидва звуки? (Чечір.)

3. Називання учнями слів зі звуками [ч], [ч’].
— Тепер Чебурашка і Чіполіно хочуть почути від вас слова зі звуками [ч], [ч’]. Цікаво, кому з гостей ви зумієте подарувати більше слів?

Учні по черзі називають слова з твердим і м’яким приголосними звуками. Учитель слідкує за правильною звуковимовою.

• Чебурашка (чайник, чашка, чапля, чебрець, чемний, дівчинка, ніч, річка, чоботи);
• Чіполіно (чіпси, чітко, чільний, чіпок, чіпляти, калачі, сичі, слухачі, читачі).

4. Ознайомлення з великою і малою буквами Ч.
Учитель повідомляє, що приголосні звуки [ч], [ч’] на письмі позначаються буквою Ч. Учні розглядають таблицю з буквами, порівнюють їхню форму і розмір, зіставляють букви Ч з великими і малими буквами У, Н, Р.

— На що подібна буква Ч? Послухайте, як про це говориться у вірші Л. Андрієнко.

На четвірку подивись:
Вона, як Ч, — не помились.

5. Читання складів із буквою Ч.
— Чебурашка і Чіполіно просять вас прочитати склади з великою буквою Ч і знайти ті, із яких починаються їхні імена.

чу че ча чи чі чо

— Чи є в класі діти, прізвища яких починають писати з прочитаних складів?
— Спробуйте назвати міста, села, річки, назви яких також починаються з прочитаних складів. (Черемош, Черкаси, Чернігів, Чернівці, Чорне море, Чигирин, Чоп, Чугуїв.)
— Прочитайте склади з малою буквою Ч.

ач еч ич іч оч уч

— Повторіть останні два звуки слів тричі.

овоч — оч-оч-оч
павич — ич-ич-ич
калач — ач-ач-ач
ніч — іч-іч-іч

— Які склади ви не повторювали? Спробуйте назвати слова, що закінчуються на ЕЧ, УЧ.

6. Фізкультхвилинка.

7. Звуковий аналіз слів, читання складів (с. 88 букваря).
— Розгорніть букварі, роздивіться малюнки і схеми під ними. «Розшифруйте» звукові схеми слів.

Учні з’ясовують і доводять, що схеми подані до слів ЧАШКА, ЧАСНИК, уточнюють місце в них звука [ч].
Після цього діти читають склади в будиночках, добирають з ними слова.

8. Читання слів з новою буквою.
— Прочитайте слова з буквою Ч. Що таке СМЕРІЧКА? (Так називають ялинку в Карпатах.)
— Чим відрізняються слова РІЧКА — РІЧЕЧКА, КАЧКА — КАЧЕЧКА? У якому випадку предмети називаються лагідно, ніжно, пестливо?
— Прочитайте слова, що починаються буквою Ч. Як ви розумієте прочитані слова? (чабан, чабани — це вівчарі, пастухи, що пасуть овець високо в горах, у Карпатах.)

9. Відпрацювання вимови м’якого звука [ч’].
— Роздивіться малюнок унизу с. 88, опишіть його.
— Послухайте вірш, надрукований поряд з малюнком, запам’ятайте слова з м’яким звуком [ч’]. (Чечір, вечір, печі.)
— Прочитайте вірш хором, слідкуйте за вимовою звука [ч’].

10. Підготовка до читання текстів (с. 89 букваря).
— Розгляньте малюнки на с. 89. Кого ви тут бачите? (Пташку.)
— Чи впізнали ви пташку, зображену на малюнку? (Голуб, горличка.)
— Зараз ми будемо читати вірші. Але спочатку потренуємося в читанні окремих слів із них.

Учні прочитують слова у стовпчику на с. 89 самостійно пошепки, а потім — хором уголос. Учитель звертає увагу дітей, що всі слова ніжні, лагідні, тож їх і треба читати з відповідною інтонацією.

11. Опрацювання тексту закликаночки (с. 89 букваря).
— Зараз я прочитаю вам закликаночку. Як ви вважаєте, чому ця народна пісенька так називається?

Учитель просить дітей уявити, як люди чекають весни, коли починає гріти сонечко, з’являються перші весняні квіточки, а на деревах — маленькі зелені листочки. Коли сонечко заходить за хмарку, то відразу стає незатишно, прохолодно. Тому діти, які часто гріються на весняному подвір’ї, звертаються до сонечка зі своїми закликаночками. Вони просять, закликають сонечко «визирнути» із-за хмар, посвітити, погріти.

В українського народу є багато таких закликанок. Одну з них я пропоную вам послухати. Про що в ній діти просять сонечко?
Після прослуховування учні читають текст закликаночки самостійно напівголосно, готуючись до виразного інтонування. Читання вголос проводиться як колективно, так і індивідуально.

12. Читання скоромовки (с. 89 букваря).
Скоромовку спочатку читає вчитель. З’ясовується розуміння дітьми словосполучення ТУРКОТЛИВЕ ГОРЛИЧКО. (Туркотіння — характерні звуки, що видають голуби.)
Учні читають скоромовку, поступово пришвидшуючи темп мовлення. Учитель слідкує за чіткою вимовою твердого приголосного звука [ч].

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із якими звуками нас ознайомили Чебурашка і Чіполіно?
— Якою буквою ці звуки позначаються? Для яких слів нам знадобилася велика буква Ч?
— Назвіть лагідні слова, у яких є приголосний твердий звук [ч].
— Хто може розказати напам’ять закликаночку до сонечка?

Урок № 62. Тема. Звуки [ч], [ч’]; буква Ч. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас