Урок № 56. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Б. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 56. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Б. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Б. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити звукове значення букви Б; навчати виразно читати текст; розвивати усне мовлення учнів; закріплювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; виховувати в дітей любов до природи, бережливе ставлення до тварин.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця для читання складів; великий пейзажний малюнок із зображенням осіннього лісу; предметні малюнки із зображенням білок, бобрів; осінні дубові листочки із жолудями, вирізані з паперу.

Хід уроку № 56. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Б. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивченої букви та звуків, які вона позначає.
— Яку букву ми вивчали на попередньому уроці читання? Які звуки вона позначає? (Букву Б; приголосні звуки — твердий [б], м’який [б’].)
Учні друкують великі й малі літери Б на дошці, знаходять їх у касі букв і складів, показують усьому класу. Учитель слідкує за правильною алфавітною назвою букви.
— Про яких звірів ми говорили під час ознайомлення з буквою Б? Спробуйте пригадати їх усіх. (Білка, бобер, бурундук.) Чи є в назвах цих тварин звуки [б] або [б’]? Де вони стоять у кожному слові?

2. Вправляння у правильній звуковимові.
— Послухайте скоромовку. Про яких тварин у ній говориться?

Бродом брів бобер до брата борошна собі набрати.

— У якому слові чується м’який приголосний звук [б’]? Назвіть слово, у якому відразу два звуки [б]. Де вони стоять? Чи є у скоромовці слова, у яких немає звуків [б] чи [б’]?
— Що таке БРІД? (Мілке місце в річці, де можна перейти її пішки.)
— Як ви розумієте слово БРІВ? (Брести — йти повільно, не поспішаючи.)
— Що таке БОРОШНО? (Змелене зерно для випікання хліба і булочок.) Учні заучують скоромовку зі слів учителя, промовляють її кілька разів
хором у повільному темпі, потім індивідуально, прискорюючи швидкість мовлення.

3. Читання складів і слів із буквою Б.
Учитель вивішує складову таблицю на дошку. Діти читають склади по рядах, у стовпчиках, вибірково за завданням учителя.

801

За променеподібною схемою учні читають склади, утворюють слова.

802

Учитель пояснює значення невідомих учням слів.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Учитель вивішує на дошці великий пейзажний малюнок із зображенням осіннього лісу.

— На цьому уроці ми нібито підемо на прогулянку до осіннього лісу. Погуляємо серед старих дубів, подихаємо свіжим повітрям, назбираємо осінніх букетів із листя. А під час прогулянки ми поговоримо про різних тварин, що живуть у нашому лісі, поспостерігаємо за їхньою поведінкою восени, прочитаємо текст про пригоду дітей у лісі.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. Звуко-буквений аналіз слів.
— Уважно роздивіться дерева в намальованому лісі. Зробіть звуковий аналіз слова ДУБИ. Позначте буквами відповідні звуки.

803

— Що цікавого ви помітили в наймогутнішого, найстарішого дуба? (Велике дупло.) У ньому живуть білки.

Учні виконують звуко-буквений аналіз слова БІЛКИ.

804

Після виконання аналізу слова вчитель прикріплює на зображенні дуба з дуплом двох білочок.

— Розкажіть, як готуються білки до зими.
— Нехай білочки займаються своїми осінніми справами. Не будемо їм заважати, бо звіряткам потрібно багато чого зробити.

2. Читання слів із вивченими буквами (с. 80 букваря).
— Продовжимо нашу прогулянку лісом. Не поспішайте, ідіть спокійно. Прислухайтеся до звуків лісу. Ось шурхотить листя у вас під ногами. Поблукайте серед дерев, назбирайте осінні букети.
— Старі дуби подарують своє листя тому з вас, хто навчиться правильно і швидко читати довгі складні слова.

Учні розгортають букварі на с. 80, читають у стовпчику слова з нарощуванням складів. Учитель звертає увагу на те, що підкреслені злиття допомагають читати слово по складах. Потім відчіпляє від малюнка на дошці вирізані з паперу дубові листочки з жолудями і роздає їх дітям, які прочитали слова без помилок.

3. Словесно-логічна вправа (с. 81 букваря).
— Роздивіться ілюстрацію в букварі. Чим вона схожа на пейзаж, що висить на дошці? (І тут, і там зображені осінні дуби, дупло і білочки.)
— Хто ще намальований у букварі? (Хлопчик і дівчинка.)
— Прочитайте завдання, розташоване під текстом на с. 81. Що нам треба зробити? (Дібрати відповідь.)
— Відповіді ви будете добирати із рамочки. Прочитайте, що тут написано. (В озері, у дубі, у барлозі.) Тепер прочитайте запитання і дайте повну відповідь на них.

Учитель слідкує за правильним інтонуванням питальних речень і розгорнутою відповіддю на запитання.

4. Фізкультхвилинка.

5. Читання тексту «Білки» вчителем (с. 81 букваря).
— Послухайте текст і скажіть, кого не вистачає на ілюстрації в букварі. Учитель читає текст. Учні після прослуховування відповідають, що на
ілюстрації не вистачає дідуся, який заборонив дітям ловити білок.
— Чому дідусь не дозволив кривдити білочок?
— Як треба поводитися, гуляючи в лісі?

6. Читання тексту учнями.
Текст читається по частинах. Учитель звертає увагу учнів на інтонування окличних речень. Слова Бориса треба вимовляти, передаючи голосом бажання привернути увагу до звіряток. Слова дідуся мають прозвучати суворо, як заборона, пересторога від поганих учинків.
За виразне читання тексту вчитель також роздає дітям листочки зі старого дуба, зображеного на плакаті.

7. Читання і заучування скоромовки (с. 81 букваря).
— Прочитайте скоромовку. Чи відома вона вам?

Учні помічають, що вже читали цю скоромовку на попередньому уроці читання, але не повністю.

— Чи всі слова у скоромовці вам зрозумілі? Що таке ТОРБИ? (Сумки.) Після кількаразового проказування учнями хором і індивідуально скоромовки про бобрів учитель влаштовує конкурс скоромовців.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобалася вам наша уявна прогулянка осіннім лісом?
— Що вам запам’яталося найбільше?
— Про що нове ви дізналися на уроці? Чого навчилися?
— Хто з вас протягом уроку за правильні відповіді назбирав букет осінніх дубових листочків?

Урок № 56. Тема. Закріплення вміння читати букварні тексти з літерою Б. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас