Урок № 50. Тема. Звуки [з], [з’]; буква З. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 50. Тема. Звуки [з], [з’]; буква З. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Звуки [з], [з’]; буква З. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: навчати дітей правильно артикулювати звуки [з], [з’]; ознайомити з буквою З; вправляти в читанні складів та слів; збагачувати активний словниковий запас учнів; розвивати уважність, спостережливість, логічне мислення; виховувати інтерес до рідної мови.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою та малою буквами З; предметні малюнки із зображенням зайця, кози, зебри, воза, зошита, ковзанів, бузька; картки зі схемами.

Хід уроку № 50. Тема. Звуки [з], [з’]; буква З. Конспекти уроків читання, 1 клас

І. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Промовляння скоромовок.
— Пригадайте, яку букву ми вивчали на попередньому уроці. Які звуки вона позначає? (Букву Д, звуки [д], [д’].)
— Послухайте скоромовки, запам’ятайте слова зі звуками [д], [д’].
Дід носив дрова по траві двору. Дмитрик у саду ходив, радісно в дуду дудів.
— У яких словах чуються і твердий, і м’який звуки [д], [д’]? (Дід, дудів.) Учні вправляються у вимовлянні скоромовок хором та індивідуально.

Учитель слідкує за дзвінкою вимовою звука [д] у слові ДІД і правильним наголосом у слові ДРОВА.

2. Звуко-буквений аналіз слів.
— Про кого йшлося у другій скоромовці? Де ходив Дмитрик?
— Зробіть звуковий аналіз слів ДМИТРО, САДОК.

Два учні виконують завдання біля дошки, інші діти викладають схеми слів фішками на парті.

— Позначте звуки в словах відповідними буквами. Чи всі літери вам уже відомі?

792

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо навчатися правильно вимовляти інші звуки, познайомимося з буквою, яка їх позначає, навчатимемося читати з цією літерою слова, текст, скоромовку. Які ж це звуки і буква, дізнаєтеся з вірша.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вичленовування приголосних звуків [з], [з’].
— Послухайте вірш. Про яку пору року в ньому говориться?

Зима морозяна надворі,
Замети білі на землі.
Зоріють в небі ясні зорі,
Заснули зайчики малі.

— Із якого звука ми починаємо вимовляти слово ЗИМА? Послухайте вірш ще раз і запам’ятайте всі слова зі звуком [з]. (Зима, замети, землі, зоріють, зорі, заснули, зайчики.)
— Якою названа зима у вірші? (МОРОЗЯНОЮ.) Поділіть слово МОРОЗЯНА на склади. Назвіть їх окремо. (Мо-ро-зя-на.) Повторіть третій склад хором. Який у ньому перший звук? (Приголосний [з’].)
— Повторіть за мною звуки [з], [з’]. Схарактеризуйте їх.

2. Артикуляція звуків [з], [з’], визначення їх за звучанням.
Учні вимовляють парами звуки [з] — [з’] і встановлюють, що ці звуки приголосні, оскільки вимовляються з перешкодою: кінчик язика торкається верхніх зубів. Також діти навчаються розрізняти за артикуляцією і звучанням твердий звук [з] і м’який звук [з’].

3. Упізнання звуків [з], [з’] у мовленнєвому потоці.
— Повторіть останній склад у словах тричі.

Учитель:Учні:
Вибігла коза —за—за—за.
Поїхали вози —зи—зи—зи.
Випасли козу —зу—зу—зу.
Ведмідь у тайзі —зі—зі—зі.

— Коли ви вимовляли м’який звук [з’]?

4. Гра «Знайди потрібне слово».
Учитель виставляє на дошці предметні малюнки. Діти вибирають лише ті, у назвах яких є звуки [з], [з’], і пояснюють, у якій позиції стоять ці звуки.

ЗАЄЦЬ, КОЗА, ЗЕБРА, ВІЗ, ЗОШИТ, КОВЗАНИ, БУЗОК.

5. Зіставлення звуків [з] — [с], [з’] — [с’].

Учні повторюють за вчителем склади парами: ЗА-СА, ЗУ-СУ, ЗИ-СИ, ЗІ-СІ, ЗЕ-СЕ, ЗО-СО.

— Порівняйте звуки [з] — [с], [з’] — [с’]. Що в них спільного і чим вони відрізняються? (Губи, зуби та язик працюють однаково, але звуки [з], [з’] вимовляються з голосом, а [с], [с’] — глухо, без участі голосу, тільки з шумом.)

6. Ознайомлення з буквою З.
Показ великої і малої букви З. Аналіз елементів друкованих літер, порівняння великої і малої букв за формою та розміром, порівняння з вивченими буквами В, Р, Е.

7. Фізкультхвилинка.

8. Читання складів і слів із літерою З (с. 72 букваря).
— Розгорніть буквар. До яких малюнків подано звукові схеми? (Зебра, морозиво, ковзани.) У яких складах позначено твердий приголосний звук [з]? Якою буквою він позначається на письмі?
— Прочитайте склади в будиночках. Ще раз порівняйте вимову звуків [з] — [с], [з’] — [с’].

Діти встановлюють, що приголосний звук [з] твориться так само, як і звук [с], тільки вимовляється за участю голосу, дзвінко. Коли вимовляється звук [з], то дрижать голосові зв’язки (відчуваємо, поклавши пальці на шию). Звук [с] вимовляється глухо, без участі голосу, голосові зв’язки «мовчать».

— Прочитайте парами збільшені склади. Слідкуйте за вимовою звуків.
— Прочитайте пари слів. Чим відрізняються слова КОЗА — КОСА? Учні знаходять злиття ЗІ — СІ у словах, навчаються чітко вимовляти
дзвінкі й глухі приголосні звуки.
— Прочитайте слова під складами. Що означає слово ВОЗИТИ? Чим відрізняються слова ВІЗОК і ВІЗ?

Учні ще раз перечитують слова. Учитель слідкує за дзвінкою вимовою звука [з] у кінці слова.

9. Словникова робота.
Учні роздивляються предметні малюнки, подані внизу с. 72 праворуч, читають слова, надруковані під ними, уточнюють їхнє значення: замок — старовинне укріплене житло з кам’яним муром і вежами; замок — пристрій для замикання дверей.
Учитель звертає увагу дітей на те, що слова надруковані однаково, а значення міняється залежно від наголошеного складу.

10. Читання й тлумачення фразеологізмів.
(Учні працюють парами. Спочатку діти прочитують слова, ужиті в переносному значенні, потім тлумачать ці вислови. Робиться колективний висновок.)
• Не водити за носа. (Не обманювати, не бути нещирим.)
• Не задирати носа. (Не задаватися.)
• Не показувати носа. (Не виходити на вулицю, не з’являтися в певних місцях.)

11. Робота над текстом «Весела зима» (с. 71 букваря).

— Послухайте текст і запам’ятайте імена дітей. Учитель виразно читає розповідь.
— Перед ознайомленням із текстом треба потренуватися в читанні «важких» слів. Подивіться на дошку. Прочитайте слова в стовпчиках.

настала
прикрасив
замурував
посадив
ковзанку
морозна
повезло
візерунками

Учні читають текст і з’ясовують, чому він називається «Весела зима».
— Яке запитання можна поставити, щоб відповіддю було перше речення? (Яка пора року настала?)
— Що зробив узимку мороз? Зачитайте речення-відповіді.
— На чому каталися діти? Дайте відповідь своїми словами.
— Розкажіть, якою буває зима. Коли і як ви розважаєтеся взимку? Діти вправляються в уважному читанні. Учитель читає початок речення,
а учні продовжують і закінчують його. Розглядається ілюстрація до тексту, до неї складається речення.

12. Читання та заучування прислів’їв (с. 73 букваря).
— Прочитайте речення. До кого в ньому звертаються?
— Про що просять Мороза?

Діти вивчають прислів’я шляхом перечитування і повторення з додаванням слів.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Із якою буквою ми сьогодні познайомилися на уроці?
— Що дізналися про цю букву? (Позначає приголосні звуки: твердий [з] і м’який [з’].)
— Чого ми навчалися сьогодні на уроці?
Учитель відзначає роботу дітей на уроці. Найактивнішим дарує від Зими сніжинки з літерами З.

Урок № 50. Тема. Звуки [з], [з’]; буква З. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас