Урок № 48. Тема. Закріплення звуків [д], [д’], літера Д. Розповіді дітей про свої спостереження та участь у саджанні дерев. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 48. Тема. Закріплення звуків [д], [д’], літера Д. Розповіді дітей про свої спостереження та участь у саджанні дерев. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Закріплення звуків [д], [д’], літера Д. Розповіді дітей про свої спостереження та участь у саджанні дерев. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріплювати вимову твердих і м’яких приголосних звуків, удосконалювати навичку читання слів, тексту з буквою Д; виховувати шанобливе ставлення до природи, бажання зробити нашу землю кращою.

Обладнання: предметні малюнки із зображенням липи, клена, тополі, дуба.

Хід уроку № 48. Тема. Закріплення звуків [д], [д’], літера Д. Розповіді дітей про свої спостереження та участь у саджанні дерев. Конспекти уроків читання, 1 клас

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивченого матеріалу.
— Пригадайте, із якою буквою ми ознайомилися на минулому уроці. (Д.)
— Чим відрізняються мала і велика букви Д?
— Які звуки може позначати буква Д? ([д], [д’].)

2. Гра «Упіймай звук».
— Послухайте вірш і плесніть у долоні тільки тоді, коли почуєте м’який приголосний звук [д’].

Дубові дрова дід рубає
В дворі під деревом старим.
А дітвора допомагає
Носити дрова з двору в дім.
Н. Забіла

3. Звуко-буквений аналіз слова ДІД.
— Повернемося ще раз до скоромовки.
— Хто рубав дрова? (Дід.)
— Давайте виконаємо звуко-буквений аналіз цього слова.

791

— Вимовте ще раз перший звук у цьому слові. ([д’].)
— Вимовте останній звук у цьому слові. ([д].)
— Звуки [д], [д’] — це однакові звуки чи різні?
— Як позначена м’якість приголосного [д’]? (Буквою І.)

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми продовжимо навчатися правильно вимовляти слова зі звуками [д], [д’], а також читати слова з буквою Д.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання складів, слів із кінцевими буквами Т, Д.
— Чи може слово закінчуватися звуком [т]? (Так.)
— Вимовте парами звуки: [д] — [т].
— Що можна сказати про вимову цих звуків? (Вимовляються подібно, але звучать по-різному: [д] — звучить дзвінко, [т] — глухо.)
— Прочитайте склади, записані на дошці.

ат — ад
от — од
ет — ед
ит — ид
іт — ід
ут — уд

— Прочитайте слова, записані на дошці.

кіт — рід
кріт — лід
світ — вид

— Отже, як слід вимовляти звук, позначений у кінці слова буквою Д? (Чітко, як звук [д], а не [т].)

2. Фізкультхвилинка.

3. Читання тексту «Парк на пустирі» (с. 70—71 букваря).
— Сьогодні ми будемо читати текст. У ньому йтиметься про дерева.
— Які дерева ви знаєте?
— Навіщо людині потрібні дерева?

Учитель доповнює відповіді учнів про значення дерев у житті людини, про необхідність насаджувати їх там, де це необхідно й можливо.

— Чи доводилося вам бачити, як саджають дерева, а чи самі їх садили?
— Ось сьогодні ми дізнаємося, як саджали дерева на пустирі.
— Скажіть, як ви розумієте слово ПУСТИР. (Місце, нічим не заповнене, без дерев, кущів.)
— Про одне з дерев, яке садили діти, нам розповість загадка.

Ця красуня теплим літом
Кличе бджіл духмяним цвітом.
(Липа.)
А. Свашенко

В оповіданні говориться про липу та ще про деякі дерева.
На набірному полотні виставлений предметний малюнок із зображенням липи.

— Послухайте уважно текст і скажіть, які дерева вирішили посадити діти.
— Отже, які дерева вирішили посадити діти, крім лип? (Клени, тополі.) На набірному полотні виставляються предметні малюнки із зображенням
кленів, тополь.
— Де вирішили діти посадити дерева? (На пустирі.)
— Де був пустир? (Недалеко від села.)
— А тепер текст читатимете ви. Прочитайте і скажіть, хто ж саме садив дерева й квіти. (Дорослі й діти.)
— Хто керував цією роботою? (Учитель Олена Данилівна.)
— Знайдіть і прочитайте речення, у якому сказано, що порадила Даринка.
— Прочитайте речення, у якому зазначено, хто носив воду.
— Які події передані на малюнках, поданих до цього тексту? Розкажіть.
— Як ви гадаєте, навіщо дорослі й діти вирішили розмістити парк на пустирі?

4. Розвиток мовлення.
— Уявіть, що ви прийшли до цього парку на пустирі через кілька років. Що б ви там побачили?

5. Логічна вправа (с. 71 букваря).
— Знайдіть речення, подані рукописним шрифтом. Прочитайте їх.
— Отже, клен, сосну, липу можна назвати одним словом — ДЕРЕВА.
— А що таке крокуси, іриси, канни? (Квіти.)

6. Робота над скоромовкою (с. 71 букваря).
— Як ви гадаєте, чим діти носили воду, коли висаджували дерева й квіти? (Відрами.)
— Послухайте скоромовку і скажіть, чим носили воду ті, хто поливав сад.
Читання скоромовки вчителем у помірному темпі.
— Чи тримається вода в ситі? (Ні, звичайно.)
— Отже, яка це скоромовка? (Скоромовка-веселинка.)
— Прочитайте перші два рядки скоромовки. Що носили в ситі? (Воду.)
— Якими залишилися дерева? (Неполитими.)
— Прочитайте наступні два рядки. Які поради в них даються?
— Прочитайте всю скоромовку в помірному темпі. А тепер темп пришвидшуємо.

Далі проводиться заучування скоромовки.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Як вимовляються звуки [д], [д’] в кінці слова?
— Наведіть приклади слів зі звуками [д], [д’] на кінці.
— Назви яких дерев ви запам’ятали?
— Як слід ставитися до дерев, кущів?

Урок № 48. Тема. Закріплення звуків [д], [д’], літера Д. Розповіді дітей про свої спостереження та участь у саджанні дерев. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас