Урок № 38. Тема. Звуки [п], [п’]; буква П. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 38. Тема. Звуки [п], [п’]; буква П. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Звуки [п], [п’]; буква П. Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити артикуляцію звуків [п], [п’]; ознайомити учнів із новою для них буквою П; удосконалювати вміння впізнавати звуки [п], [п’] у словах, робити звуко-буквений аналіз слів; формувати навички читання слів і речень із вивченими буквами; розширювати і збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення учнів, пам’ять, увагу; виховувати інтерес до народних традицій, свят.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами П.

Хід уроку № 38. Тема. Звуки [п], [п’]; буква П. Конспекти уроків читання, 1 клас

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Гра «Жучок-буквоїд» (повторення вивчених букв).
— Упізнайте літери. Яких елементів у них не вистачає? Допишіть.
(На дошці крейдою зображені букви.)

781

— Які звуки позначають ці букви?
— Прочитайте склади за схемою.

782

2. Звуко-буквений аналіз слова.
— Пригадайте, про що ми читали на минулому уроці. Чи зробили ви до тексту малюнки?

Послухайте вірш Наталі Забіли. Запам’ятайте слова зі звуками [р], [р’].

Ромашки рвати ми ходили
над річкою в рясній траві.
І раптом равлика зустріли
із ріжками на голові.

([р]: ромашки, рвати, траві, раптом, равлика; [р’]: (над) річкою, (в) рясній, зустріли, (із) ріжками.)

— Зробіть звуковий аналіз слова РОМАШКИ. Позначте буквами звуки першого складу.

783

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми познайомимося з новою буквою, дізнаємося, які звуки вона позначає, будемо відгадувати загадки, розповідати скоромовки, читати, грати і навіть трішечки відпочивати.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виділення приголосних звуків [п], [п’] у мовленні.
— Послухайте вірш. Про яких птахів у ньому розповідається?

Пугач хвалиться пінгвіну:
— Півень дав мені пір’їну.
Причеплю, причепурюся,
Потім паві покажуся.
(Пугач, пінгвін, півень, пава.)

— Повторіть за мною назви птахів: ПУГАЧ, ПАВА. Із якого звука починаються ці слова? Пригадайте інших птахів, назви яких починаються зі звука [п]. (Пелікан, перепел, папуга.) У яких словах звук [п] зустрічається двічі?
— А який перший звук чується у словах ПІНГВІН, ПІВЕНЬ? Яке слово з вірша про птахів також починається звуком [п’]? (Пір’їна.)

2. Артикуляція звуків [п], [п’].

Учні кілька разів хором вимовляють звуки [п], [п’], слідкують за роботою мовного апарату. Діти встановлюють, що губи спочатку щільно притиснуті, потім різко розкриваються, випускаючи повітря з шумом назовні. Звуки вимовляються глухо, без участі голосу.

— Порівняйте звуки [п] — [п’]. Що в них спільного і чим вони відрізняються? Вимовте спочатку твердий приголосний звук, потім — м’який.

3. Гра «Упіймай звук» (упізнавання звуків [п], [п’] у словах).
— Почувши слово зі звуком [п] або [п’], плесніть у долоні.

РІЧКА, ПЕНАЛ, ПАРАСОЛЬКА, БУКВАР, ПІДРУЧНИК, ЗОШИТ, ПАПКА, ПАПІР.

— У якому слові ви почули і твердий, і м’який звук? (Папір.) Назвіть слово з двома твердими приголосними звуками [п]. (Папка.)

4. Ознайомлення з новими буквами П (с. 22 зошита).

Учитель повідомляє, що два приголосні звуки [п], [п’] на письмі позначаються буквою П; демонструє літери на картці, вішає їх на дошку.

— Роздивіться букву П. На що схожа велика буква П? Послухайте, як розповідається про літеру у вірші.

Гарні хлопці-молодці
Закопали два стовпці.
Третій їм допомагав,
Перекладинку поклав.

— Порівняйте букви П і Н, П і М, П і И. Що між ними спільного? Чим вони відрізняються? Яку «перекладину» має кожна з букв?

Учні друкують літери П у зошитах, знаходять і обводять нові для них букви серед подібних; читають і наводять склади, додруковують слова.

5. Фізкультхвилинка.

6. Читання складів і слів із буквою П (с. 56 букваря).
— Розгорніть буквар на с. 56. Роздивіться малюнки і звукові схеми під ними. «Розшифруйте» звукові схеми слів.

Учні з’ясовують, що схеми подані до слів ПЕЛІКАН, ПАПУГА, ПАНДА, уточнюють місце розташування в них звука [п].

7. Читання складів (с. 56 букваря).
Спочатку учні читають прямі склади з літерою П, а потім — обернені. Після цього можна запропонувати дітям прочитати склади з однаковими буквами на позначення голосних звуків парами: ПА — АП, ПО — ОП.

8. Читання слів із новою буквою (с. 56 букваря).
— Щоб прочитати слова, треба поєднати їхні частини за промінцями. Учні читають слова ЛАПА — ЛИПА, ПАЛКА — ПИЛКА. Учитель, за
необхідності, пояснює значення слів.
— Прочитайте слова у стовпчиках. Чим вони відрізняються?
— Роздивіться слова, над буквами яких надруковані цифри. Переставте букви за нумерацією. Що ви отримали?

Діти роблять висновок, що слово ПИЛИП читається в прямому і зворотному порядку. Слово ПИЛКА перетворилося на слово ЛИПКА.
Читання слів у стовпчиках внизу сторінка відбувається з опорою на підкреслені злиття. Учитель звертає увагу дітей на те, що слова відповідають на запитання — що робили? З окремими словами, на вибір учнів, складаються речення.

9. Словникова робота.
Учні роздивляються малюнки (с. 56 букваря) на яких зображені півники і відомі дітям з минулого уроку читання квіти — іриси. Учитель повідомляє, що в народі ці квіти називають півниками за схожість пелюстків на гребінці птахів. Першокласники роблять висновок про те, що існує два слова півники (назва птахів і назва квітів), складають із кожним словом речення.

Півники
Є квітки весняні, гожі,
На пташину свійську схожі.
Ось за цю предивну суть
Їх однаково і звуть.
А. Свашенко

10. Опрацювання тексту «На Івана Купала» (с. 57 букваря).
В українського народу свято Івана Купала було колись найголовнішим літнім святом, якого всі чекали, особливо молодь. Саме в цей час розквітає природа. Сонце переливається всіма барвами веселки. Вода в річках і ставках набуває цілющої сили. У Купальську ніч із рослинами відбуваються дива, вони стають цілющими.
Вважалося, що вогневим цвітом у Купальську ніч розквітає папороть. Люди вірили, що ця чарівна квітка відкриває всі скарби, зміцнює тіло та дух, навіть допомагає розуміти мову тварин.
На свято Івана Купала дівчата плели вінки з волошок, барвінку, любистку та інших квітів. На галявині неподалік від річки вкопували в землю велику гілку берези і прикрашали її стрічками і квітами. Навколо цього дерева водили хороводи, співали пісні. Хлопці розводили вогнище і влаштовували біля нього ігри: стрибали через багаття, перекидали через вогонь вінки.
Потім влаштовували велику вечерю обов’язково з варениками. Після неї дівчата йшли до води пускати вінки і ворожити. По тому, як пливе вінок, визначали свою долю. А купальський вогонь не згасав до самого ранку. Розходилися по домівках, умившись ранішньою росою.

— Розгляньте малюнок у букварі на с. 51. Хто на ньому зображений? Що роблять дівчата? хлопець?

Після розгляду ілюстрації учні колективно читають текст, добираючи за малюнками слова. Після самостійного напівголосного перечитування тексту кілька учнів читають текст для всього класу.

— У тексті написано тільки один рядок купальської пісні. Послухайте, про що і як співали дівчата.

На Купала нічка мала.
На Купала роса впала.
Пішли дівки по ягідки,
Молодиці по суниці. —
Наша Маринка-Купалочка
Посеред моря купалася,
Виходила й вихвалялася:
У мене личко, як яблучко!
У мене бровки чорнесенькі.
Зовсім я дівка складнесенька!

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Наш урок завершується. Чи цікавим він був?
— Які завдання вам сподобалися? Які викликали труднощі?
— Яку букву ми вивчали на уроці? Які звуки вона позначає?
— Пригадайте слова зі звуками [п], [п’].
— Про яке народне свято ми читали на уроці? Розкажіть про нього вдома своїм рідним.

Урок № 38. Тема. Звуки [п], [п’]; буква П. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас