Урок № 32. Тема. Закріплення літери С на букварних текстах «Мама і сини», «У лісі». Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 32. Тема. Закріплення літери С на букварних текстах «Мама і сини», «У лісі». Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Закріплення літери С на букварних текстах «Мама і сини», «У лісі». Конспекти уроків читання, 1 клас

Мета: закріпити артикуляцію звуків [с], [с’], уміння виконувати аналітичні та синтетичні вправи; продовжувати вдосконалювати навичку читання; виховувати бережливе ставлення до природи, прагнення бути обережним під час збирання грибів.

Обладнання: таблиця із зображенням їстівних та отруйних грибів, предметний малюнок (вила, сільськогосподарське знаряддя).

Хід уроку № 32. Тема. Закріплення літери С на букварних текстах «Мама і сини», «У лісі». Конспекти уроків читання, 1 клас

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивченого матеріалу.
— Які букви вивчали на минулому уроці?
— Коли вживається велика буква С?
— Які звуки може позначати буква С?
— Назвіть слова, в яких чується твердий звук [с]; слова з м’яким звуком [с’].
— Подумайте, як показати букву С за допомогою пальців.
Учні показують пальцями руки форму букви.
— Які ще вивчені букви можна показати пальцями?
Учні демонструють букви О, А, М.

2. Звуко-буквений аналіз слова.
— Упізнайте комаху за її описом: чорна комаха з жовтими поперечними смужками; жалить, як бджола. (Оса.)
Учні виконують звуко-буквений аналіз слова.

773

3. Читання складів і слів із буквою С (с. 22 «Букварятка»).
— Розгорніть посібник «Букварятко». Подивіться на предметні малюнки. Чи є серед них малюнок до слова-відгадки?
— Чи однакове значення мають слова ОСА і ОСИ? (Ні, слово оса — означає одну комаху, а оси — дві і більше комах.) Вимовте ці слова по складах.
— Вимовте другий склад у кожному слові. (-са, -си.)
— Знайдіть рядок складів. Наведіть у них букви по крапочках і прочитайте склади.
— У якому складі буква С позначає м’який приголосний [с’]? (Сі.) Як ми про це дізналися? (Буква І позначає м’якість приголосного звука.)
— Подивіться ще раз на предметні малюнки і скажіть, у назві кого ми ще не можемо навести по крапочках усі відомі нам букви. (У назві страус дві букви ми ще не вивчали.)
— В усіх інших назвах наведіть букви по крапочках і прочитайте слова. (Сова, сом, оси, слон.)
— Прочитайте слова у першому стовпчику.
— Скільки складів у кожному із цих слів? (Один.)
— Прочитайте слова другого стовпчика.
— Як ви розумієте значення слова СОЛО?
— Прочитайте два слова останнього стовпчика. (Сосна, насос.)
— Перечитайте ще раз ці слова. Зверніть увагу на те, які склади є в кожному слові. Що цікавого ви помітили? (Якщо в першому слові переставити склади місцями, то виходить друге слово насос.)
Подібну роботу проводять і зі словами СЛИВИ, ВИСЛИ.

4. Читання ребуса.
— Подивіться, на цій сторінці є ще і ребус. Такі ребуси ми ще не читали. Отже, слухайте уважно і запам’ятовуйте.
— Що зображено на малюнку? (Сир.)

Учні викладають слово СИР із розрізної азбуки.

— Що надруковано біля малюнка? (Кома.)
— Скільки ком? (Одна.)
— Отже, від слова СИР забираємо одну букву.

Учитель знімає картку із зображенням букви Р.

— Прочитайте, що залишилося. (Си.)
— Додаємо букву, яка записана поряд. Читаємо. Яке слово вийшло? (Син.)

Ось так читаються ребуси, у яких є предметні малюнки, коми та окремі букви.

5. Гра «Хто швидше?».
— Подивіться, внизу цієї сторінки в зелених рамках записані склади. Зі складів утворіть слова, а з них — речення.
— Отже, хто швидше утворить речення і прочитає його? (Сому сумно самому. )

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми продовжимо навчатися читати слова і тексти з буквою С.

ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання слів (с. 46 букваря).
— Розгорніть буквар на с. 46. Знайдіть слова під малюнком.
— Що виділене в цих словах? (Склади типу злиття.)
— Прочитайте виділені (підкреслені) склади.
— Прочитайте послідовно всі слова.
— Що можна солити? (Овочі: огірки, помідори тощо.)

2. Бесіда за малюнком.
— Кого ви бачите на малюнку?
— Можливо, це мама і сини. Про це ми пізніше дізнаємося з тексту. А зараз скажіть, що робить жінка? А що роблять діти? Отже, де побували хлопчики?
— Що вони там робили? (Збирали гриби.)
— Із ким можна дітям збирати гриби? (Із тими дорослими, які добре знають, які гриби слід збирати, а які — ні.)
— Чи знаєте ви назви їстівних грибів?
Учитель демонструє таблицю із зображенням їстівних і отруйних грибів
і наголошує на тому, що збирати можна тільки ті гриби, які добре відомі.

3. Читання і доповнення тексту (с. 46 букваря).
— А тепер прочитаємо текст. Як він називається? («Мама і сини».)
— Прочитайте напівголосно перші три речення і скажіть, яким словом треба доповнити третє речення. (Гриби.)
— Прочитайте наступне речення. Чи можна його доповнити цим же словом?
— Прочитайте останнє речення. Яким словом його слід доповнити? (Банок.)
— Прочитайте весь текст «ланцюжком».
— Прочитайте речення, із якого дізнаємося, як звали маминих синів.
— Прочитайте речення, у якому зазначено, скільки банок грибів насолили.
— Назвіть слова з тексту зі звуком [с], зі звуком [с’]. Визначте місце звука у кожному слові.

4. Фізкультхвилинка.

5. Розв’язування кросворда (с. 19 зошита).
— Розгорніть зошит із читання. Ви бачите кросворд. Слова в пусті клітинки слід записати так, щоб перше буквою С закінчувалося, а друге нею починалося. Вам допоможуть малюнки. Хто зображений на малюнку ліворуч? (Лис.) А що зображено на малюнку праворуч? (Сосна.) Спробуйте записати ці два слова.
Діти вписують у клітинки кросворда слова ЛИС і СОСНА.

6. Читання слів (с. 47 букваря).
— Розв’язуючи кросворд, ми згадали лиса. Скажіть, як слід назвати цього звіра, щоб до слова можна було підставити слово ВОНА. (Вона — лисиця, лисичка.)
— Подивіться на слово, подане внизу сторінки праворуч. У клітинках є частина букв. Замість букв, яких ми ще не вивчали, стоять крапки. Здогадайтеся, яке зі слів, що ви назвали (лисиця, лисичка), підійде до поданого в клітинках. (У клітинках «зашифроване» слово лисичка.)
— Назвіть, які ще звірі можуть мешкати в лісі.
— Назва якої тварини «зашифрована» в клітинках ліворуч? (Білочка.)

7. Бесіда за малюнком.
— Що зображено у верхній частині сторінки? (Ліс.)
— Які тварини зображені? (Білочки, лось, лис, сова.)
— Біля якого дерева зупинився лось? (Біля сосни.)
— Що тримає білочка? (Горішок.)

8. Читання і доповнення тексту (с. 47 букваря).
— Сьогодні ми прочитаємо ще один текст. Послухайте його і скажіть, про яких тварин у ньому йдеться.

Текст читає вчитель.

— Отже, які тварини згадуються в тексті?
— А тепер знайдіть речення, які слід доповнити.
— Прочитайте напівголосно слова, які написані в реченні. Подумайте, якими словами слід доповнити це речення. (Білочка, горішки, дупло.)
— Прочитайте все речення. Прочитайте весь текст.

Учні читають по одному реченню.

— Знайдіть і прочитайте речення, у якому написано, що можна побачити на сосні.
— Як ви розумієте, що таке «смола»? (Це липкий пахучий сік, який виділяють хвойні дерева та деякі інші рослини.)
— Знайдіть і прочитайте, що сказано про лосів і лиса.
— Прочитайте, що робила білочка.
— Назвіть слова з тексту, у яких звук [с] чується на початку слова. (Смола, сосни.); у середині слова. (Сосни, носила, лісові.)
— Чи помітили ви, що в одному слові звук [с] повторюється двічі? Назвіть це слово. (Сосна.)

9. Друкування слів (с. 19 зошита).
— Спробуємо надрукувати це слово та ще кілька слів. Для цього розгорніть зошити з читання на сторінці з буквою С. Які слова можна утворити за поданими стрілочками? (Сосна, насос, сови, вила.)
— Як ви розумієте значення слова ВИЛА? (Сільськогосподарське знаряддя (показ предметного малюнка) для піднімання, перенесення сіна, соломи.)
— Надрукуйте ці слова нижче в клітинках.

10. Читання тексту (с. 24 «Букварятка»).
— Про сосни, дерева, які згадувалися в тексті, і сонечко, яке приходило до нас на минулому уроці, поетеса Ганна Чубач написала дуже гарний вірш. Послухайте його.

Вірш читає вчитель.

— Що мовило сонце? (Засну!)
— Про що благали сонечко сосни?
— Послухайте вірш іще раз.
Читає вчитель або учень, який уміє читати.
— Повторіть хором слова, які вимовляли сосни.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які завдання вам сподобалися найбільше?
— Що цікавого ви дізналися про збирання грибів? Яких правил слід дотримуватися?

Урок № 32. Тема. Закріплення літери С на букварних текстах «Мама і сини», «У лісі». Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас