Урок № 17. Тема. Звук [а]; буква А. Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 17. Тема. Звук [а]; буква А. Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Звук [а]; буква А.

Мета: закріпити артикуляцію звука [а]; вивчити форми великої і малої букви А, що позначають цей звук; розвивати фонематичний слух; удосконалювати навички звукового аналізу слів; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати в учнів дбайливе ставлення до тварин.

Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами А; предметні малюнки із зображенням жирафи, мавпи, папуги, пальми, банана, ананаса; сюжетні малюнки для читання-інтонування.

Хід уроку № 17. Тема. Звук [а]; буква А. Конспекти уроків читання, 1 клас

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Повторення звуків мовлення.
— Пригадайте, якими можуть бути звуки мовлення. Назвіть голосні звуки. Скільки їх в українській мові?
— Наведіть приклади твердих і м’яких приголосних звуків. Чим відрізняється їхня вимова від голосних?
— Покажіть фішки для позначення голосних звуків, твердих приголосних, м’яких приголосних звуків.

2. Аналітико-синтетичні вправи.
— Діти, зараз я буду говорити слова, а ви хором називати голосні звуки, що почули в них.

ЛАНЬ, СЛОН, ЗУБР, ЛИС, ЛЕВ, КІНЬ.

— Утворіть склади зі звуком [р], додаючи до нього звуки [а], [о], [у], [и], [е]. А тепер додайте голосні звуки [а], [о], [у], [і], [е] до звука [л’]. Вимовте склади хором.
— Назвіть кінцевий звук у словах.

ВЕДМІДЬ, ВОВК, ЗАЄЦЬ, ЇЖАК, ОЛЕНЬ.

— Повторіть тільки ті слова, що закінчуються м’яким приголосним звуком.
— Послухайте і запам’ятайте звуки: [и], [р], [ф], [а], [а], [ж]. Складіть із них назву тварини. (Жирафа.)

Учитель пропонує дітям розглянути малюнок із зображенням жирафи.

— Що це за тварина? Який має вигляд? Де живуть жирафи?

3. Звуковий аналіз слова.
— Отже, Жирафа пропонує нам вирушити в подорож до Африки. А для цього треба спочатку отримати дозвіл — зробити звуковий аналіз цього слова.

743

— Із якого звука починається слово? (Голосного [а].) Як ми позначили цей звук у схемі слова? (Кружечком.)

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо навчатися позначати звуки не тільки фішками, а й літерами. І почнемо це робити зі звука [а].

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виокремлення звука [а] зі слів.
— У нашої Жирафи в Африці є подруга, з якою вона дуже полюбляє бешкетувати. Відгадайте, хто це.

На шиї Жирафи грається,
Угору підіймається,
На хвостику гойдається.
(Мавпа.)

Учитель додає до зображення жирафи малюнок із мавпою.
— Назвіть голосні звуки в цьому слові. Голосно вигукніть: А-А-А! Скільки звуків [а] у слові МАВПА? Де вони стоять у слові: на початку, в середині, в кінці?
— У Жирафи з Мавпою є ще один товариш. Відгадайте, хто це.

Дзьоб міцний він має,
Усіх перекривляє.
(Папуга.)

Учитель додає до зображень тварин малюнок із папугою.
— Вимовте слово ПАПУГА. Скільки в ньому складів? Які голосні звуки є в назві цього птаха? Де стоять у слові звуки [а]?

2. Ознайомлення з буквою А.
(Учитель пропонує скласти звукові схеми слів ЖИРАФА, ПАПУГА.)

744

Порівняйте ці схеми. Що про них можна сказати? (Вони однакові.)
Як же дізнатися, де тут слово ПАПУГА, а де — ЖИРАФА? Які звуки в цих словах різні? Щоб знати, яке саме слово записано, люди придумали інші знаки — літери, букви.

— Сьогодні ми вивчаємо першу букву. Голосний звук [а] на письмі позначають буквою А. Ця буква називається так само, як і звук.

Учитель вивішує на дошці зображення великої та малої букв А. Діти розглядають друковані літери, аналізують їхній графічний образ, порівнюють велику букву з малою.

— Яку з букв можна викласти з паличок? Спробуйте показати велику А за допомогою пальців обох рук.

745

Учні в зошиті або навчальному посібнику «Букварятко»1 друкують великі й малі літери А, наводять їх у словах під малюнками, друкують букви у звукових схемах слів.

3. Фізкультхвилинка.

4. Закріплення вивченого звука і букви (с. 22 букваря).
— Розгорніть буквар на с. 22, роздивіться малюнки у верхній частині сторінки. Що тут зображено? (Абрикос, ананас, апельсин.) Назвіть перший звук кожного слова.
— До яких слів намальовано схеми на малюнках про Африку?
Учні роблять повний звуковий аналіз слів АКУЛА, ЖИРАФА, ПАЛЬМА, СОВА з опорою на схеми, подані в підручнику біля малюнків, виокремлюють звук [а] у словах.
Діти з’ясовують, що звук [а] може сам утворювати окремий склад: (а-ку-ла.)

5. Читання з буквами А а (с. 21 букваря). Учитель друкує на дошці: А-а-а!
— Рисочки між буквами позначають, що звук треба протягнути, а знак оклику вказує на відповідну окличну інтонацію. Із якою саме інтонацією треба читати вигук, підкажуть малюнки на дошці.

Учні розглядають малюнки: дівчинка заколисує ляльку, плаче хлопчик із перев’язаним пальцем, дівчинка співає в мікрофон, хлопчик відкриває рота на прийомі в лікаря. Для кожної мовленнєвої ситуації діти добирають інтонацію читання. (Тихо, лагідно; тихо, схвильовано; голосно, радісно; голосно, спокійно.) Інтонується кожен вигук кількома учнями.
Для першокласників, які знають усі букви і вміють читати, можна запропонувати картки з віршами для індивідуальної роботи.

Наша мама цілу нічку
Заспокоює сестричку,
Колисанку їй співа:
— А-а-а-а…
Упіймав Андрійко щуку
І злякався: ну й страшна!
Втік, вигукуючи звуки:
— А-а-а-а!..

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. Повторення вивченого звука і букви (с. 23).
— Роздивіться малюнок у букварі Хто тут зображений? (Мама і тато з немовлям у візочку, діти на ігровому майданчику.)
— Як граються діти? Складіть речення за схемою.

746

Хлопчик сидить на гойдалці.
Дівчинка стрибає через скакалку.
Хлопчик грає на барабані.

— «Розшифруйте» звукові схеми слів. До яких малюнків вони накреслені? (Скакалка, гірка, мама, тато, газета, барабан.)
— У яких словах-схемах цілих три звука [а]? (Скакалка, барабан.)
— Які слова закінчуються звуком [а]? (Скакалка, гірка, мама, газета.)
— У яких словах лише один звук [а]? (Гірка, тато.)

2. Розвиток мовлення учнів.
— Наші друзі з Африки пропонують вам скласти про них речення, у яких буква А позначає ціле слово. А для цього тварин треба протиставити.

748

Жирафа висока, а мавпа низька.
Папуга літає, а мавпа лазить.

V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку букву ми вивчали сьогодні на уроці?
— А який звук вона позначає?
— Які слова зі звуком [а] ви запам’ятали?
— Чи є в нашому класі діти, імена яких починаються зі звука [а]? Будемо вважати їх сьогодні іменинниками. У них сьогодні свято букви.

Урок № 17. Тема. Звук [а]; буква А. Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас