Урок № 11. Тема. Практичне ознайомлення зі звуковим аналізом слів. Голосні і приголосні звуки, умовне позначення їх на письмі. Бесіда за сюжетним малюнком «Зоопарк». Конспекти уроків читання, 1 клас

Урок № 11. Тема. Практичне ознайомлення зі звуковим аналізом слів. Голосні і приголосні звуки, умовне позначення їх на письмі. Бесіда за сюжетним малюнком «Зоопарк». Конспекти уроків читання, 1 клас

Тема. Практичне ознайомлення зі звуковим аналізом слів. Голосні і приголосні звуки, умовне позначення їх на письмі. Бесіда за сюжетним малюнком «Зоопарк».

Мета: формувати фонематичний слух першокласників; шляхом спостереження дати практичне уявлення про голосні і приголосні звуки; навчати умовно позначати їх на письмі; розвивати мислення та мовлення дітей; виховувати інтерес до екзотичних тварин.

Обладнання: реальні предмети (дзвіночок, ножиці, аркуш кольорового паперу, олівці); предметні малюнки із зображенням свійських тварин (теля, півничок, козеня, лоша), зображення жирафи, слона, удава; індивідуальні дзеркальця для артикуляційних спостережень; фішки на позначення голосних та приголосних твердих і м’яких звуків.

Хід уроку № 11. Тема. Практичне ознайомлення зі звуковим аналізом слів. Голосні і приголосні звуки, умовне позначення їх на письмі. Бесіда за сюжетним малюнком «Зоопарк». Конспекти уроків читання, 1 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Закріплення знань про немовні звуки.
— На попередньому уроці ми з вами говорили про звуки немовні та мовні. Пригадайте, що таке звуки. (Те, що можна почути.)

Гра «Відгадай, що це»
Учитель демонструє різні предмети, виставляючи їх на стіл: дзвіночок, ножиці, аркуш кольорового паперу, олівці тощо. Діти заплющують очі і за звуками здогадуються, що учитель тримає в руках. Учитель шурхотить папером, клацає ножицями, дзвонить у дзвіночок, перекочує в руках олівці.

— Як ви здогадалися, що я роблю, адже очі у вас були заплющені? (За звуками. Кожний предмет має характерний для нього звук.)

2. Закріплення знань про звуки мовлення.
— Що ви запам’ятали про звуки мовлення? Чим вони відрізняються від немовних? (Це звуки людського мовлення, їх багато, вимовляються чітко.)
— За допомогою чого вимовляються ці звуки? Що ми називаємо мовленнєвими органами?
Учитель пропонує дітям хором повторити за ним кілька мовних звуків:

[а], [б], [у], [р], [о], [с], [м].

Гра «Слово розсипалося»
Учитель називає окремо звуки слова. Діти їх повторюють пошепки, а потім складають і голосно хором вимовляють ціле слово.

[у], [р], [о], [к] — УРОК;
[з], [в], [у], [к], [и] — ЗВУКИ.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати вивчати звуки мовлення, дізнаємося, якими вони бувають, як їх можна позначати. А для цього вирушимо до зоопарку.
(На центральній частині дошки вивішується зображення лісу.)

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Спостереження за діяльністю мовленнєвих органів.
— Роздивлятися тварин у зоопарку протягом уроку нам допоможуть загадки Ганни Осадко.
— Отже, до зоопарку нас запрошує один із його мешканців. Послухайте загадку, додайте хором слово-відгадку.

Це тварина темно-сіра,
Товстонога, товстошкіра.
Як локатори — два вуха,
Довгим носом спину чуха.
Гострі бивні — наче роги.
Гей, тікайте всі з дороги!
Не примара це, не сон,
А великий сірий… (слон).

— Вимовте по черзі звуки [с], [л], [о], [н]. Спробуйте вимовити їх злито. Яке слово у вас вийшло? (Слон.)
— Подивіться у дзеркальця, вимовляючи це слово кілька разів. Як працюють ваші мовленнєві органи? (Губи, язик і щелепи працюють по-різному.)
— Коли ми вимовляємо слово, то крізь ротову порожнину проходить повітря й утворює голос або шум. Приставте долоні близько до губ і вимовте повільно слово СЛОН. Відчуйте струмінь повітря.

2. Практичне поняття про голосні звуки.
— Під час вимовляння певних звуків повітря проходить крізь ротову порожнину вільно, не потрапляючи на перешкоди. Давайте визначимо ці звуки.
Діти за учителем вимовляють хором звуки [а], [б], [у], [ф], [о], [с], [и], [і], [й], [е], [м]. Учні встановлюють, що без перешкод вимовлялися 6 звуків:

[а], [о], [у], [и], [і], [е].

— Вимовте звуки [а], [о], [у], [и], [і], [е], дивлячись у дзеркальце. Роздивіться, як губи створюють для повітря, для голосу вільний прохід. Саме тому такі звуки, під час вимовляння яких голос проходить вільно, назвали голосними. А позначають їх кружечком, який нагадує відкритий рот.

3. Вправляння у вимові голосних звуків.
Учитель ще раз пояснює дітям, що голосні звуки в українській мові здебільшого вимовляються чітко, повноголосо. Ці звуки можна голосно прокричати. Учні прокрикують хором звуки [а], [о], [у], [и], [і], [е].
— Прокричіть слова МАК, СОМ, СУП, ДІД, СИР, ЛЕВ. Які звуки були найголоснішими? Повторіть їх окремо.
Учитель називає ті самі слова в іншому порядку, а діти хором вимовляють тільки голосні звуки.

4. Сприймання на слух, розрізняння окремих голосних звуків.
Учитель пропонує дітям послухати, як готуються до виступу дівчата, що співатимуть колискову. Вони «розспівуються», протяжно вимовляють: А-А-А, О-О-О, У-У-У. А потім: І-І-І, И-И-И, Е-Е-Е.
— Прислухайтеся ще раз, скажіть, скільки звуків проспівали дівчата спочатку? Які саме?
— Звук [у] був першим, другим чи третім?
— Проспівайте ці звуки, подивіться одне на одного уважно. Як «працюють» ваші губи, коли ви вимовляєте кожний звук?

5. Фізкультхвилинка.

6. Практичне поняття про приголосні звуки.
Учні практично спостерігають за тим, що під час вимовляння приголосних звуків струмінь повітря натрапляє на різні перешкоди, які утворюють мовленнєві органи (губи, зуби, язик). Тому приголосні звуки вимовляються з шумом і голосом або тільки з шумом.
— Вимовте звуки [б], [п], [м], [ф], [т], [з], дивлячись у дзеркальце. Роздивіться, як губи створюють перешкоду для повітря.
— Цю перешкоду будемо позначати рисочкою, яка нагадує зімкнуті губи.

7. Вправляння у визначенні й вимові приголосних звуків.
— Ми продовжуємо відвідувати зоопарк.
— Здогадайтеся, кого ми зараз там побачимо? Дайте відповідь ще на одну загадку.

Довга шия, як драбина,
В чорних плямах жовта спина,
Листячко з дерев зриває,
В холодочку спочиває,
Височенна, ніби шафа,
В Африці живе … (жирафа).

8. Ознайомлення зі звуковим аналізом слів.
— Ми з вами вже вміємо робити складовий аналіз слів, креслити схеми слів. Сьогодні додамо в ці схеми позначки звуків, тобто зробимо звуковий аналіз слова. А допоможе нам у цьому ще один мешканець зоопарку. Хто саме, дізнайтеся з наступної загадки.

Ця змія велика дуже,
Стережись, маленький друже!
Схожа на канат строкатий,
Лізе в джунглі полювати.
Заховався поміж трав
Небезпечний, злий… (удав).

— Скільки складів у слові удав? Який склад наголошений?
Один з учнів креслить складову схему слова на дошці.

723

— Назвіть перший склад слова. Скільки в ньому звуків? (Один.) Який він — голосний чи приголосний? Як позначимо його в схемі слова? (Голосний [у] позначається кружечком.)

724

— Назвіть по черзі звуки другого складу. Позначте приголосний [д] рискою, голосний [а] кружечком, приголосний [в] знову рискою.
— Роздивіться звукову схему слова, яку ми отримали. У слові удав два склади, другий склад наголошений. У першому складі один голосний звук. У другому складі три звуки: два приголосних і один голосний. Зверніть увагу: скільки в слові голосних звуків, стільки і складів.

725

— Роздивіться ще дві звукові схеми слів. Що в них є спільного і чим вони відрізняються?
Учитель креслить на дошці звукові схеми.

726

Учні з’ясовують, що обидва слова мають один склад, у якому один голосний звук і три приголосні звуки. Але в першому слові спочатку йдуть два приголосних, потім голосний і знову приголосний. А в другому слові, навпаки, спочатку приголосний і голосний звуки, а потім два приголосних.
— Подумайте, яка з цих звукових схем підходить до слова СЛОН? (Перша схема.)
— Щоб дізнатися, назва якого мешканця зоопарку зашифрована в другій звуковій схемі слова, відгадайте загадку.

Любі дітки, подивіться
На велику хижу кицю —
В плямах, смужечках строкатих
Йде саваною гуляти.
Зуби, кігті — як ножі!
Звірі, хто-куди біжіть,
Зараз буде не до ігр,
Бо полює лютий … (тигр).

Учні перевіряють відповідність слова ТИГР другій звуковій схемі.
Учитель вивішує предметний малюнок із зображенням жирафи.
— Розділіть слово ЖИРАФА на склади. Голосно вигукніть кожний склад, назвіть його голосні звуки. Покажіть фішку, якою ми будемо позначати голосні звуки.
— Послухайте, як я вимовляю: ж-ж-жирафа. Із якого звука починається слово? Вимовте окремо звук [ж], прослідкуйте за роботою язика. Яку перешкоду утворює він для повітря? (Середина язика наближається до верхнього піднебіння і дрижить.)
— Покажіть фішку для позначення приголосного звука [ж]. Які ще звуки в слові ЖИРАФА вимовляються з перешкодами для повітря?
Учні вимовляють окремо звуки [р], [ф], уточнюють вид перешкоди для повітря, з’ясовують, що ці звуки приголосні, позначають їх фішками з рисками.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виділення окремих звуків зі слів (с. 17 букваря).
— У нашому зоопарку багато мешканців. Розгорніть буквар на с. 17, подивіться, хто тут намальований.
Учні називають зображених звірів: тигр, лев, жирафа, удав, крокодил, слон, зебра, мавпа.
— Про яких тварин ми вже говорили, чиї слова-назви вже аналізували? Подивіться звукові схеми слів поряд із малюнками із зображеннями тигра, жирафи, слона, удава. Скільки в них складів, голосних звуків, приголосних?
Учні аналізують звукові схеми, подані біля малюнків із зображенням лева, зебри, мавпи, крокодила. Спочатку діти відгадують загадку про тварину, потім хором вимовляють слово, ділять його на склади, визначають наголошений склад, називають по черзі звуки слова, уточнюючи, голосні вони чи приголосні.

Чорне — біле,
чорне — біле —
У очах аж зарябіло!
Посмугована конячка
Гордо по савані скаче.
Як драбинка, в неї ребра.
Хто це, діти? Звісно, … (зебра)!

Непроста у нього роль —
Між звірей він, як король:
Грива жовто-золота,
Має довгого хвоста.
Хоч і схожий він на кицю,
Кожен звір його боїться.
Хто сховався між дерев?
Це, звичайно, грізний… (лев).

Велетенський і страшенний
Є на світі звір зелений,
Зуби гострі, ніби ніж —
Утікайте всі скоріш!
Бо живе у річці Ніл
Злий і хижий… (крокодил).

Ця смішна, мала тваринка
Дуже схожа на дитинку,
Бігає, кривляється,
На гілках гойдається,
Бо не звикло до порядку
Африканське… (мавпенятко).

2. Вправляння в класифікації звуків мовлення (с. 6 зошита).
Спочатку вчитель називає різні голосні та приголосні звуки, а діти показують фішки, якими вони позначаються. Потім учитель показує фішки, а діти називають певні голосні або приголосні звуки.
— Розгорніть зошити з читання на с. 6. Роздивіться малюнки в першому рядку. Що тут зображено? (Аґрус, оси, учень.) Чітко вимовте перший звук кожного слова. Позначте його кружечком у схемах під малюнками.
— Назвіть, хто або що зображено в другому рядку. (Дід, сир, лев.) Де розміщені голосні звуки в цих словах? Позначте їх кружечками в схемах.
— Які голосні звуки чуються в словах СУНИЦЯ, ГРИБИ, ГОРІХИ (малюнки нижнього рядка)? Позначте всі голосні звуки в схемах.
Учитель виконує зразок позначення на дошці. Діти працюють у зошитах.

V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового ви дізналися про звуки мовлення?
— Які звуки називаються голосними? Назвіть усі шість голосних звуків. Як вони позначаються в схемі слова?
— Чим відрізняються приголосні звуки від голосних? Чому домовилися позначати їх рисочкою?
— Чи сподобалася вам прогулянка до зоопарку? Назвіть тварину, у назві якої два склади, а перший склад має один голосний звук. (Удав.)
— У назві якого мешканця зоопарку один склад, два приголосних і один голосний? (Лев.)

Урок № 11. Тема. Практичне ознайомлення зі звуковим аналізом слів. Голосні і приголосні звуки, умовне позначення їх на письмі. Бесіда за сюжетним малюнком «Зоопарк». Конспекти уроків читання, 1 клас

Повернутись на сторінку Уроки читання 1 клас