Урок 174 (письмо). Тема. Списування рукописних великих і малих літер українського алфавіту в зошит без друкованої основи. Навчальний диктант, уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період

Урок 174 (письмо). Тема. Списування рукописних великих і малих літер українського алфавіту в зошит без друкованої основи. Навчальний диктант, уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період

Мета: удосконалювати навички письма рукописних літер у зошитах без друкованої основи; вчити першокласників писати під диктовку; розвивати увагу, зв’язне мовлення; виховувати в дітей охайність, старанність, інтерес до навчання, бажання допомагати одне одному.

Обладнання: робочий зошит, плакат «Правильно сиди під час письма», сигнальні картки синього та червоного кольорів, картки з друкованими та рукописними літерами, картки для роботи в парах.

ХІД УРОКУ 174 (письмо). Тема. Списування рукописних великих і малих літер українського алфавіту в зошит без друкованої основи. Навчальний диктант, уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період

I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Відгадування загадки

• Біле поле, чорне насіння.
Хто його сіє, той розуміє.

— Про яке поле і насіння йдеться в загадці?
— Скільки таких «насінинок» в українській мові?

2. Гра «Зашифроване слово»
Щоб прочитати слово, потрібно в рядку закреслити однакові букви.

пзаімвмяаупшкіяш

— Назвіть зашифроване слово.
— Чим відрізняється звук від букви?
— Якими бувають звуки?
— Як ви гадаєте, яких слів в українській мові більше — тих, що починаються з голосного, чи тих, що починаються з приголосного звука?
— Якими бувають букви?

III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ви працюватимете в зошитах без друкованої основи. Пригадаємо написання та поєднання великих і малих літер українського алфавіту. Вас чекають різноманітні завдання: письмо під диктовку, складання речень. А у мене буде можливість ще раз перевірити, хто ж у нас найуважніший та найстаранніший учень.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Гра «Розпізнай літеру»
У кожного учня — дві картки: синій колір — рукописна літера, червоний — друкована.
Учитель показує картку з літерою, учні сигнальною карткою визначають, що це за літера.

Фізкультхвилинка

Руки вгору підіймаєм,
А тоді їх опускаєм,
А тоді скоріш, скоріш
Тупай, тупай веселіш.

2. Вправа «Знайди помилку»
На дошці написані рукописні літери: перший рядок — малі, в написанні яких допущено помилки, другий рядок — великі та малі, написані з дотриманням правил каліграфії.
— Що ви можете сказати про записані букви?
— В якому рядочку допущені помилки?
— Назвіть букви першого рядочка і порахуйте, скільки помилок допущено у їх написанні.
— Знайдіть і виправте помилку.

3. Списування рукописних великих і малих букв
1) Бесіда.
— Що ви можете сказати про букви другого рядочка? Назвіть їх.

Ось ідуть два чоловіки:
Той — малий, а той — великий.
Так і літери, як люди,
Можуть різні на зріст бути.

— Коли писатимете великі літери? Наведіть приклади слів.

Імена, міста і ріки —
Буква пишеться велика.

2) Списування великих рукописних літер.
— Наведіть приклади імен, що починаються з букви, вказаної вчителем.
3) Списування рукописних малих літер.
— Утворіть слова із записаних літер.

4. Навчальний диктант
— Прослухайте жартівливі віршики. Знайдіть помилку, виправте її і запишіть правильне слово.

• Котику Мурчику прикро було:
Булка від нього сховалась в дупло.

• Лисичка знає на зубок
Смачненьку казку «Колосок».

• Охав автобус, віз пасажирів:
Вчених пташок та дресированих звірів.

• Ходить капля біля річки,
Витягає жаб з водички.

• Ми з братом лісники від роду —
Пиляли палкою колоду.

• Кинула шишку на мене зозуля,
В мене на лобі з’явилася куля.

— Зачитайте записані слова.
— Назвіть слова, у яких кількість звуків і букв не співпадає.
— Зі словами, що є назвами тварин, складіть речення. Одне з речень учні записують під диктовку вчителя.

Фізкультхвилинка

V. Розвиток мовлення

Робота в парах
На партах картки з надрукованим текстом.
_асилько і _ергій пішли до _ічки. Хлопці _упалися, _овилирибку. А потім зварили з _иби _шку.

— Прочитайте речення.
— Які з загублених букв слід писати великими? Чому?
— Чи можна ці речення назвати текстом? Чому?
— Доповніть текст своїми реченнями.

VI. Підсумок уроку
— Що ми бачимо і пишемо?
— А що ми чуємо і вимовляємо?

Урок 174 (письмо). Тема. Списування рукописних великих і малих літер українського алфавіту в зошит без друкованої основи. Навчальний диктант, уроки навчання грамоти 1 клас, букварний період

Повернутися на сторінку Уроки навчання грамоти 1 клас